szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megtalálták a Messinai-szorosban azokat a köveket, amelyek először "hallhatták" Itáliában Szent Pál prédikációját.

Az egykori Artemisz-szentély, amelynek maradványai Reggio Calabria és Messina között nyugszanak a tenger mélyén, a 16. században süllyedt el, de 7-8. századi dokumentumok utalnak arra, hogy itt járt Szent Pál apostol, és engedélyt kért, hogy falai között hirdethesse Jézus Krisztus evangéliumát. Kérése egy feltétellel teljesülhetett: addig beszélhet, amíg egy törött oszlopra helyezett gyertya a végére ér. Amikor azonban a gyertya már-már ellobbant, a hagyomány szerint az oszlop gyúlt lángra és Szent Pál ennek fényénél hirdethette tovább az igét. Ez az oszlop a mai napig látható a Reggio Calabria-i katedrálisban. Az egykori Artemisz-szentélyen épült fel Itália első keresztény temploma, amely a 16. századi folyószabályozás következtében merült alá.

Ennek a templomnak romjait találták meg a búvárok a víz alatti homokba fúródva a calabriai tengerparttól alig 30 méterre, 7-8 méter mélységben. A történelmi leletet Carmelo Santonocito írónak köszönheti a világ, aki történelmi regényben akarta felidézni a városban Kr. e. 5. században uralkodó görög Anaxilaosz türannoszt. Santonocito előtanulmányaiba bevonta Daniele Castriziót, a messinai egyetem régészét is, és így tudták meghatározni az egykori szentély helyét. Néhány hónapja kezdték még csak el a vízalatti kutatást, de máris számos, követ és oszlopot találtak egy 80 méteres átmérőjű területen, és a formák is arra utalnak, hogy ezek valamikor egy görög-római szentély részei voltak - írta a La Repubblica című olasz napilap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Fallosztrónust találtak a régészek

Négy lábon álló fallosztrónust találtak a régészek a dél-bulgáriai Kardzsali közelében található Perperikon trák szentély romjainál - írta a Novinite.com szófiai hírügynökség.

hvg.hu Tech

Nanotudóst, agykutatót és régészt díjazott az Akadémia

Ötödik alkalommal adták át a Magyar Tudományos Akadémia és a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány által közösen létrehozott „Közép-Európai Talentum Díjat”. A tudomány és társadalom számára egyaránt kiemelkedően fontos, világviszonylatban is egyedülálló tudományos munkásságáért Gyurcsányi E. Róbert kémikus, Dr. Katona István agykutató és Langó Péter régész vehette át az elismerést, a Magyar Tudományos Akadémia épületében.

Kult

Illegális régészek Oroszországban

A Szovjetunióban évtizedeken keresztül leginkább a nagyberuházások veszélyeztették a földben rejtező értékeket. A mai Oroszországban pedig a „fekete régészkedés” sportja. Egész életforma, kultúra szerveződött köré.

MTI Itthon

Két császárkorból került elő régészeti lelet Miskolcon

Két császárkorból került elő régészeti leletanyag Miskolcon, bár a két korszak között óriási az időkülönbség. A régészeti ásatást egy beruházás miatt végezték el, ekkora feltárásra még nem volt példa a borsodi megyeszékhelyen.

Hét nap

ÍR RÉGÉSZETI LELET

Több mint ezeréves latin nyelvű könyvet találtak földmérők Írország egyik mocsaras területén, ami régészeti...