szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grúziai megfigyelő missziójának száz fővel történő kibővítéséről döntött kedden az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ).

A megállapodás az ötvenhat tagú szervezet bécsi székhelyű állandó tanácsának másfél napos, rendkívüli ülésén született, amelyet az EBESZ elnökségét ellátó Finnország kezdeményezésére hívtak össze. A határozat értelmében húsz fegyvertelen katonai megfigyelőt azonnal a Dél-Oszétiával szomszédos területekre irányítanak a tűzszüneti egyezmény végrehajtásának ellenőrzésére. A finn külügyminiszter rendkívüli megbízottja már a testület múlt heti ülésén kérte a tagállamoktól, hogy küldjenek további megfigyelőket a térségbe részben a tűszüneti megállapodás ellenőrzésére, részben a humanitárius segítségnyújtás támogatására. A fennmaradó nyolcvan megfigyelő küldetéséről és mandátumáról később döntenek, azzal, hogy a finn elnökségnek haladéktalanul hozzá kell látnia a megbízatás módozatainak kidolgozásához.

A testület már hétfőn összeült, de aznap nem sikerült egyezségre jutnia a kibővítéséről előterjesztett néhány mondatos finn javaslatról. Oroszország állítólag kifogásolta a tervezet bizonyos megfogalmazásait, és az MTI értesülése szerint a hétfői ülésén azt javasolta, hogy Dél-Oszétia határa mentén hozzanak létre egy negyvenöt kilométeres "ütközőzónát", és az új katonai megfigyelőket ott helyezzék el. Grúzia EBESZ-nagykövete azonban már a múlt héten azzal érvelt, hogy a pótlólag odairányított megfigyelőket Dél-Oszétiába kell küldeni, méghozzá nemcsak a főváros környékére, hanem vidéki körzetekbe is.

A tanács elé kedden már új tervezet került, amely részben elébe ment az orosz felvetésnek. A Moszkva részéről indítványozott biztonsági zóna gondolatát azonban a finn elnökség elutasította, ezért szerepel közbülső megoldásként a határozatban a "Dél-Oszétiával szomszédos területek" kifejezés. Grúzia kezdetben vonakodott az új szövegváltozat elfogadásától, de miután küldöttsége megkapta a zöld jelzést Tbilisziből, a végleges és teljes körű jóváhagyás megszülethetett. Az állandó tanács csak egyhangú döntéseket hozhat. Az EBESZ 1992-ben létesített grúziai missziója jelenleg hozzávetőleg 200 fős, a megfigyelők egy része - nyolc fegyvertelen katonai megfigyelő - a déloszét főváros, Chinvali körzetében látja el feladatát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az USA és Magyarország szerint Grúziának helye van a NATO-ban

Az Egyesült Államok és Magyarország szerint továbbra is helye van Grúziának a NATO-ban, a grúz-orosz háború ellenére. Szekeres Imre honvédelmi miniszter és April H. Foley, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete erről Szolnokon beszélt hétfőn.

MTI Világ

Dél-Oszétia: rendkívüli állapotot hirdettek ki

Eduard Kokojti, a Grúziától elszakadt Dél-Oszétia elnöke felmentette a kormányt, és rendkívüli állapotot hirdetett ki. Kokojti ezt a Vesztyi 24 orosz hírtelevízióban jelentette be hétfőn reggel.

MTI Világ

Részleges orosz csapatkivonás Grúziából

Megkezdődött az orosz csapatok részleges kivonása a grúz-déloszét válságövezetből - tájékoztatta az ITAR-TASZSZ hivatalos hírügynökséget a moszkvai védelmi minisztérium egyik magas rangú illetékese.

MTI Világ

Bush: Dél-Oszétia és Abházia Grúzia része

Dél-Oszétia és Abházia Grúzia része, vitának helye nincs - szögezte le George W. Bush amerikai elnök szombaton a Texas államban lévő crawfordi birtokán miután a nemzetbiztonsági tanácsadóival tárgyalt.