szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az olasz kormány üdvözölte az Európai Bizottság ujjlenyomatvétellel kapcsolatos állásfoglalását. Mohácsi Viktória azért előbb ellenőrzi az olasz helyzetet, mert tapasztalatai szerint csak romák ujjlenyomatait vették le.

Az olasz jobbközép kormány üdvözölte csütörtökön az Európai Bizottságnak azt a megállapítását, hogy nem tekinthető rasszista eljárásnak az olaszországi illegális táborokban élő romáktól való ujjlenyomatvétel, és bocsánatkérést követelt azoktól, akik "sarat dobáltak" Olaszországra. 

"A bizottság úgy ítélte meg a dolgot, hogy az általunk bevezetett szabályok nem rasszista jellegűek, és összhangban vannak az EU jogi normáival" - mondta Silvio Berlusconi olasz kormányfő nápolyi sajtóértekezletén. Hozzátette: sohasem kételkedett benne, hogy tisztázzák hazáját az ügy kapcsán felmerült vádak alól. Az új szabályok fő "építőmestere", Roberto Maroni belügyminiszter is örömmel nyugtázta a bizottság megállapítását. (Maroni pártját, a radikális Északi Ligát sokan vádolják bevándorlóellenességgel.)

Az Európai Bizottság igazságügyi biztosának, Jacques Barrot-nak a szóvivője kijelentette csütörtökön:  az igazságügyi biztos elégedett azzal, hogy Olaszország azokra az esetekre korlátozza az ujjlenyomatvétel gyakorlatát, amelyekben ez az eljárás - minden személyazonosító okmány hiányában - óhatatlanul szükséges a (hevenyészett táborokban élő) személyek azonosításához.

Mohácsi előbb ellenőrzi
 

© Marton Szilvia
Európai parlamenti delegáció tagjaként, rövid időn belül harmadik alkalommal Olaszországba utazik Mohácsi Viktória (SZDSZ), hogy megfigyelje, néhány hét alatt - fogalmazása szerint csodával felérő módon - valóban megváltozott-e ott a helyzet a romák kezelésével kapcsolatban. Ezt a magyar képviselő asszony azt követően jelentette be egy csütörtöki brüsszeli közleményében, hogy az Európai Bizottság értésre adta: nem emel kifogást az olaszországi illegális táborokban élő romáktól való ujjlenyomatvétel miatt, mert nem tartja azt megkülönböztető jellegű intézkedésnek.

Mohácsi Viktória úgy vélte, ha az olasz szabályokat és rendelkezéseket az uniós előírásokkal összhangban alkalmazzák, az annak a súlyos aggodalomnak a következménye, amelyet emberi jogi jogvédő és civil szervezetek, valamint nemzetközi intézmények, köztük az Európai Parlament nyilvánítottak ki. "Fölöttébb különösnek találom, hogy az Európai Bizottság állásfoglalásával ellentétben, amely szerint az ujjlenyomatvétel összhangban van az uniós szabályokkal, úgy tűnt, az eljárást kizárólag romákra alkalmazzák, amit nem tudok másként értékelni, mint egy meghatározott etnikai csoportot sújtó megkülönböztető tevékenységként" - jelezte ugyanakkor Mohácsi Viktória.
 
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az EP tiltakozik olaszországi romák ujjlenyomat-vétele ellen

Az olaszországi romák összeírása kapcsán csütörtökön Strasbourgban elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament (EP) tiltakozott az ujjlenyomatvétel alkalmazása ellen, és úgy véli: a kirekesztő intézkedések nem segítenek a bűnözés elleni harcban.

MTI Világ

Ujjlenyomatvétel romáktól: finomodott az olasz ukáz

Az olasz belügyminisztérium közzétette az országban élő roma lakosság összeírásának módjára vonatkozó irányelveit, amelyek értelmében a hatóságok csak azoktól vesznek ujjlenyomatot, akiknek nincs érvényes személyazonosító okmányuk.

MTI Világ

Süddeutsche Zeitung: Mohácsi jött, látott és megdöbbent

Az Európai Unió megbízásából a közelmúltban Olaszországban tett, a romák elleni pogromokkal kapcsolatos tájékozódó útjával összefüggésben Mohácsi Viktóriáról közölt portrét kedden a Süddeutsche Zeitung. Az Európai Parlament kedd délután rendkívüli napirendi pontként megvitatja a romák olaszországi - illetve általában európai - helyzetét.

MTI Világ

Japánban is vesznek ujjlenyomatot a beutazóktól

Ujjlenyomatot vesznek és lefotózzák a Japánba érkező külföldieket a terrorizmus elleni védelem jegyében. Mentesülnek ez alól a 16 év alatti gyermekek, a diplomaták, valamint az országban különleges állandó tartózkodási joggal rendelkezők.

MTI Világ

Járóka és Mohácsi a jó példa

Arra, hogy a romák számára van járható út, Járóka Lívia és Mohácsi Viktória magyar európai parlamenti képviselők jelenlétükkel mutatnak példát Strasbourgban – fogalmazott szerkesztőségi cikkében a Le Monde.

MTI Világ

Mohácsi a Le Monde-ban: kapjanak állampolgárságot a romák

Minden országnak a helyi problémáknak megfelelően azonnali válaszokat kell adni a romák elleni diszkriminációra, s ezeket a válaszokat az Európai Uniónak külön alapokkal kellene segítenie a lakhatás, a munka, az egészségügy, az oktatás, valamint a diszkrimináció elleni szigorú igazságszolgáltatás terén - mondta Mohácsi Viktória liberális európai parlamenti képviselő a Le Monde című francia napilapnak adott interjújában.