szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szociáldemokraták (SD) ellenzéki párt nyerte meg a vasárnapi szlovéniai parlamenti választásokat - derült ki a szlovén országos választási bizottság által közölt adatokból.

A még nem végleges hivatalos eredmény szerint az SD a szavazatok 30,5 százalékával végzett az élen, s ezzel 29 mandátumot szerzett, az eddig kormányzó jobbközép Szlovén Demokrata Párt (SDS) 29 százalékot ért el (28 mandátum) - közölte az országos választási bizottság internetes honlapján. A leadott szavazatok bő 97 százalékát összesítették, a maradék kicsivel több mint két százaléknyi voks külföldről érkezik be. Ezek összesítése után, október 1-jén közlik a hivatalos végeredményt. A 90 fős törvényhozásban 88 hely betöltéséről döntöttek a választók; egy-egy képviselőt a magyar és az olasz nemzeti kisebbség delegálhat. A választási részvétel 62 százalékos volt, valamivel magasabb, mint legutóbb, négy évvel ezelőtt.

Janez Jansa, az eddig hatalmon lévő jobbközép kormány miniszterelnöke elismerte a választási vereséget, és gratulált ellenfeleinek a győzelemhez. Jelen állás szerint a szociáldemokraták és a velük szövetséges két balközép párt, a Zares (amely a szavazatok 9 százalékát kapta) és a Szlovénia Liberális Demokráciája (LDS, 5 százalék) együttesen 43 mandátumot szereztek, tízzel többet, mint a jobboldali pártok.

A három baloldali párt csak a Szlovénia Nyugdíjasainak Demokrata Pártja (DeSUS) támogatásával alakíthat a parlamenti többség támogatását bíró kormányt. A párt, amelynek valószínűleg hét képviselője lesz a törvényhozásban, az előző parlamenti ciklusban az SDS koalíciós partnere volt, de ezúttal várhatóan a baloldallal lép szövetségre: Karel Erjavec pártelnök már bejelentette, hogy tárgyalni kívánnak a baloldallal a kormányalakításról. 

Az új kormányfő Borut Pahor SD-elnök lehet. Győzelmünk nagyszerű teljesítmény; annak a higgadt, felelősségteljes politikának az eredménye, amelyben nincs helye radikális eszközöknek - jelentette ki a választási eredmény ismeretében a 44 éves politikus, volt parlamenti elnök és európai parlamenti képviselő.

Az első értékelések szerint Janez Jansa négypárti koalíciós kormánya jelentős vereséget szenvedett: noha az SDS - amely az elért gazdasági növekedéssel és a kormány sikeres Európa-politikájával kampányolt - lényegében megismételte 2004-es eredményét, koalíciós partnerei sok szavazót veszítettek. Az Új Szlovénia-Keresztény Néppárt (NSi) kiesett a parlamentből, az SDS egy másik szövetségese, a Szlovén Néppárt (SLS) csak 5 százalékot ért el, ami azt jelenti, hogy a következő ciklusban öt képviselője lesz a parlamentben. A nacionalista Szlovén Nemzeti Párt (SNS), amely a szavazatok 5,5 százalékát gyűjtötte be, valószínűleg öt képviselőt delegálhat az új összetételű törvényhozásba. 

A hárompárti balközép szövetség - amely a kampányban azzal bírálta a kormánypártokat, hogy azok híveiknek osztogattak felelős pozíciókat, támadást intéztek a sajtószabadság ellen és nem sikerült letörniük a magas inflációt - kizárta az együttműködést az SDS-sel (Milan Zver, a konzervatív párt alelnöke jelezte, az SDS kész nagykoalíciót kötni a szociáldemokratákkal). 

Milan Balazic szlovén politológus kiemelte, az új kormány várhatóan "erőteljes ellenőrzés" alatt fog állni. Az SDS 1992 és 2004 között ellenzéki pártként kemény politikát folytatott, többek között népszavazásokkal tette nehézzé a baloldali kormány életét.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szlovénia átvette az EU soros elnökségét

Kedden fél évre Szlovénia vette át Portugáliától az Európai Unió soros elnökségét. Janez Jansa miniszterelnök - aki történelmi jelentőségű kihívásnak nevezte a megbízatást - két hét múlva ismerteti a szlovén elnökség kiemelt célkitűzéseit az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén.

MTI Világ

Parlamenti választásokat tartanak ma Szlovéniában

A legtöbb közvélemény-kutatás szerint a kormányzó jobbközép Szlovén Demokrata Párt (SDS) számíthat a legtöbb szavazatra, ugyanakkor a legfrissebb felmérések szerint a ellenzéki balközép Szociáldemokrata Párt (SD) is megszerezheti partnereivel a kormányzáshoz szükséges többséget.