szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagygyűléseken tiltakoztak a keresztények vasárnap Irak északi részén az új tartományi választási törvény ellen, amely állításuk szerint megtagadja tőlük a vallási kisebbségeket megillető jogokat.


A keresztények azért utasítják el a törvényt, mert nem biztosít számukra kötelező számú képviselői helyet a tartományi parlamentekben. A több száz fős tüntetéseket a vasárnapi mise után tartották az észak-iraki Moszulban és környékén.

"Visszalépés a demokráciában" - összegezték véleményüket a keresztény vezetők. Néhányan közülük újabb kísérletet látnak a törvényben arra, hogy a keresztényeket a társadalom peremére szorítsák és végső soron elűzzék az országból.

Núri al-Máliki iraki miniszterelnök a tiltakozó nagygyűlések után felszólította a parlamentet: vegye figyelembe a kisebbségek aggályait és gondoskodjon arról, hogy jogaikat tiszteletben tartsák és megfelelő számú képviselőjük legyen a jövendő tartományi tanácsokban - olvasható a kabinet vasárnapi közleményében.

A közlemény szerint a parlamentben szerdán megszavazott tartományi választási törvény nem tartalmazza azokat a kisebbségvédelmi rendelkezéseket, amelyeket a miniszterelnök határozottan javasolt, ezért Máliki kérte, hogy a törvény egészüljön ki ezekkel a rendelkezésekkel.  

"Reméljük, hogy a parlament teljes egészében meg fogja szavazni a kormány által beterjesztett törvénytervezetet és az alkotmánynak megfelelően garantálni fogja a kisebbségek jogait" - idézte a miniszterelnököt a közlemény. "Minden iraki népcsoportnak méltányos képviseletet akarunk biztosítani" - tette hozzá.  

A törvényhozás alelnökének egyik közeli munkatársa később úgy nyilatkozott, hogy a kormányfő levélben fordult a képviselőkhöz a kisebbségek érdekében és üzenetét vasárnap megkapták.

A bagdadi parlament szerdán hagyta jóvá a kifogásolt törvényt, és ezzel utat nyitott a négy év utáni első tartományi választások előtt. A törvényhozók sem a keresztények, sem más kisebbségek számára nem állapítottak meg kötelező képviseleti kvótát arra hivatkozva, hogy hiányosak a népszámlálási adatok, amely alapján az arányt meg kellene határozni.

Irakban becslések szerint 1 millió keresztény él, akiket gyakran érnek támadások a muzulmánok részéről a 2003-as amerikai invázió óta. Emiatt sokan elmenekültek az országból, egyes források szerint már csak körülbelül 400 ezren maradtak. A 27 milliós országban a síita arabok vannak többségben, a lakosság körülbelül 60 százalékát teszik ki. A szunnita arabok és a kurdok aránya nagyjából 20-20 százalék.

Az új törvény értelmében legkésőbb január 31-ig megtartják a választásokat 18 tartományból 14-ben, kivéve a kurd autonóm területet és Kirkukot, mert ezekre vonatkozóan külön jogszabály készül. A legutóbbi tervek szerint Kirkukban egyenlő arányban osztanák szét a tartományi tanács képviselői helyeit a kurd, az arab és a szintén jelentős (türkménnek nevezett) török közösség között.

A képviselők által egyhangúlag jóváhagyott törvényt az államelnökségnek még meg kell erősíteni. A tartományi választások fontosak az ország stabilitása szempontjából, mert megbékíthetik azokat a főként szunnita csoportokat, amelyek bojkottálták a 2005-ös tartományi választásokat, és így kiszorultak a helyi ügyek intézéséből.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!