szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ír lakosság egy feltételezett jelenlegi népszavazáson megszavazná az Európai Unió lisszaboni szerződését, ha az ország továbbra is delegálhatna egy tagot az Európai Bizottságba, és biztosítékot kapna arra, hogy megtarthatja például adózási önállóságát és katonai semlegességét - jelentette hétfőn a The Irish Times című ír napilap egy általa megrendelt közvélemény-kutatás alapján.

A felmérésben megkérdezettek 43 százaléka nyilatkozott úgy, hogy igennel szavazna, ha most rendeznének egy második népszavazást a kérdésről, és 39 százaléknyian voksolnának nemmel - olvasható a Bloomberg honlapján ismertetett cikkben. A résztvevők 18 százalékának nem volt véleménye. A júniusi referendumon az írek a voksok 53,4 százalékával elutasították a szerződést (igennel a választópolgárok 46,6 százaléka szavazott), így az egyelőre nem léphet életbe. Micháel Martin külügyminiszter vasárnap közölte: a kormány még az EU december 11-12-i brüsszeli csúcsértekezlete előtt eldönti, hogy rendeznek-e egy második népszavazást a kérdésről. 

Nem ez volna az első eset, hogy Írország egy második népszavazást is rendez egy adott kérdésben. Az írek 2001-ben elutasították az EU nizzai szerződését, attól tartván, hogy az véget vetne az ország katonai semlegességének. Ezután az unió biztosítékokat adott az ír lakosságnak arra vonatkozóan, hogy ettől nem kell félniük. Az egy évvel később megrendezett referendumon az írek elfogadták a nizzai szerződést, amely az EU működését szabályozó, jelenleg is érvényes szerződése, de még sokkal korlátozottabb, mint a lisszaboni.

Martin az RTE közszolgálati televíziónak és rádiónak nyilatkozva elmondta: a kormány a helyzet megoldására áttekintett több lehetőséget, és ennek során kiderült, hogy az ír választópolgárokat egy sor dolog aggasztja a szerződéssel kapcsolatban. Egy még szeptemberben a kormány számára készített felmérés szerint az emberek 42 százaléka a júniusi népszavazáson leadott "nem" szavazatát indokolva azzal érvelt, hogy keveset tud a dokumentumról, vagy hogy nem érti azt, 33 százaléknyian jelöltek meg olyan érvet, hogy a lisszaboni szerződés életbe lépése esetén kötelezővé válna az EU-ban a katonai szolgálat, és 16 százaléknyian aggódtak amiatt, hogy a dublini kormány veszít hatalmából vagy függetlenségéből.

Írország volt az egyetlen EU-tag, amely népszavazást rendezett a lisszaboni szerződésről. A szerződést azután fogadta el az unió vezetése, hogy Franciaország és Hollandia 2005-ben népszavazáson elutasította a korábban elfogadott és bevezetni tervezett alkotmányos szerződést. A The Irish Times által megrendelt közvélemény-kutatást a TNS/mrbi intézet végezte el november 10-11-én ezer ember körében, hibahatára 3 százalék volt.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Újra szavazhatnak az írek a lisszaboni szerződésről

Az ír kormány a lisszaboni szerződés elfogadásáról egy újabb, második népszavazás kiírását vette fontolóra - írja a Magyar Hírlap. 2009 őszén tartanák meg, ha az íreknek engedményeket adnak európai parlamenti képviselőik számát, az abortusz, az adózás, valamint a katonai semlegesség.

MTI Világ

A lisszaboni szerződés hiányában nincs további EU-bővítés?

Az Európai Unió intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformáló lisszaboni szerződés hatályba lépése nélkül nem folytatható az EU bővítése - hangsúlyozta két néppárti európai parlamenti (EP-) képviselő csütörtökön Brüsszelben.

MTI/hvg.hu Világ

Patthelyzet: az írek nem kérnek a lisszaboni szerződésből

Az írországi népszavazás végleges eredménye szerint a szavazók 53,4 százaléka utasította el az Európai Unió lisszaboni szerződését. A szerződés nem lép hatályba 2009 januárjában - kommentálta Jean-Claude Juncker, az eurózóna luxemburgi elnöke. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke viszont még lát esélyt a helyzet megmentésére, azért szerinte folytatni kell a ratifikálást a tagországokban.

hvg.hu Itthon

"Le a lisszaboni szerződéssel!" - videó

Maroknyi euroszkeptikus nacionalista tüntetett a budapesti ír nagykövetség előtt, remélve, hogy a június 12-i írországi népszavazás nemet mond az unió alkotmányát helyettesítő lisszaboni szeződésre.

MTI Világ

Lisszaboni szerződés – mindenáron

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter erről a Bild című német lapnak nyilatkozott annak kapcsán, hogy az uniós reformszerződés írországi elutasítása után Lech Kaczynski lengyel államfő is közölte, nem írja alá a dokumentumot, s Horst Köhler német elnök kijelentette, hogy a ratifikációs okmány aláírásával megvárja az alkotmánybírósághoz benyújtott panaszok kivizsgálását.