Észak-Korea békülni akar Amerikával

Észak-Korea kész lemondani atomfegyvereiről, de csak azután, hogy diplomáciai kapcsolatokat létesített az Egyesült Államokkal.

  • MTI MTI
Észak-Korea békülni akar Amerikával

A Kyodo japán hírügynökség értesülése szerint Észak-Korea képviselői már tájékoztatták erről az álláspontról az amerikai felet.

A két ország képviselői tavaly év végén az egyik New York-i "agytröszt" székhelyén tekintették át az észak-koreai atomdosszié rendezésének jövőbeni lehetőségeit. A nem hivatalos megbeszéléseken a külügyminisztériumok vezető beosztású tisztségviselői mellett részt vett több volt amerikai külügyminiszter, köztük Henry Kissinger, volt nagykövetek és Barack Obama megválasztott amerikai elnök egyik tanácsadója is.

Az észak-koreai delegáció nevében felszólaló diplomata kiemelte, hogy Phenjannak nincs szüksége atomfegyverekre, ha normalizálja a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, és nem nehezedik rá amerikai nukleáris fenyegetés. Az Obama-kormányzatnak célozva értésre adta azt is, hogy Észak-Korea mérsékelt amerikai irányvonal folytatásában érdekelt.

Christopher Hill amerikai főtárgyaló december közepén figyelmeztette Észak-Koreát, hogy a következő amerikai kormánytól sem számíthat jobb feltételekre nukleáris leszerelésének ellenőrzésével kapcsolatban. Hill Phenjanra hárította a felelősséget azért, hogy eredmény nélkül ért véget az észak-koreai nukleáris leszerelésről rendezett legutóbbi tárgyalási forduló.

Észak-Korea az atomprogramjának felszámolásáról kötött 2007-es megállapodásban vállalt kötelezettségeinek megfelelően tavaly megkezdte Jongbjon atomerőművének leszerelését, és nyilatkozott folyamatban lévő nukleáris programjairól. Augusztus közepén azonban felfüggesztette atomlétesítményeinek működésképtelenné tételét arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok megsértette a hatoldalú megállapodást, mert nem vette le Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok listájáról. Washington viszont ragaszkodik a Phenjan által átadott lista nemzetközi ellenőrzéséhez, mert hitelt érdemlően tisztázni akarja, hogy az ázsiai ország minden nukleáris tevékenységét bejelentette-e, s csak ezután hajlandó levenni Észak-Koreát a feketelistáról.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.