szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bizalmat sajnos nem lehet hőmérővel mérni - így az Európai Unió és Oroszország közötti, a januári orosz-ukrán gázháború miatt megingott bizalmat sem -, de mindenképpen helyre kell állítani Európa stabilitása érdekében - mondta Javier Solana a Kommerszant orosz lapban megjelent interjújában.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki a héten Moszkvában tárgyalt, a lapnak arról beszélt, hogy előzőleg az augusztusi kaukázusi konfliktus nyomán is károsodtak Oroszország EU-hoz és NATO-hoz fűződő kapcsolatai, de az unióval a viszony mostanra normalizálódott, felújították a partnerségi szerződésről szóló tárgyalásokat, amelyek gyorsan haladnak. "A háború következményein nagyjából túljutottunk" - mondta Solana. Hozzátette azonban, hogy a nézeteltérés fennmaradt, s a még nyitott kérdések megoldása hosszabb időt vesz igénybe.
 
Kérdésre Solana az orosz elnöknek az új európai biztonsági architektúra kidolgozására vonatkozó javaslatáról kijelentette: a jelenlegi biztonsági struktúra három kosarat tartalmaz, a biztonságit, a gazdaságit és az emberi jogit. Ezekhez bőven van mit hozzátenni, de a meglévőket meg kell őrizni. "Elmondtuk a Müncheni konferencián és Moszkvában is, hogy be fogjuk vonni Moszkvát ezekbe a folyamatokba" - mondta Solana.

Ami az energiachartát és az annak átdolgozására irányuló orosz javaslatot illeti, azt az unió kész megvizsgálni, amennyiben a javaslat megőrzi a már meglévő charta szellemét. Hangsúlyozta viszont, hogy senki nem foglalkozik azzal, az orosz-ukrán gázháború nyomán felvetett orosz elképzeléssel, hogy az ukrán gázvezeték-rendszer irányítását adják át egy nemzetközi konzorciumnak.

A tervek szerint Magyarországon is átmenő Nabucco-gázvezeték építését Solana igen fontosnak nevezte, s úgy vélte, a tárgyalások már messzire jutottak, jelenleg a beruházók meggyőzése folyik, ami a mai gazdasági helyzetben nem könnyű, de a Nabucco terve hosszú távra szól, nem holnap kezdik építeni, és mindenki számára világos, hogy a szállítási útvonalak diverzifikálása nélkül egy idő múltán nem lehet majd kielégíteni az európai szükségleteket. Hangsúlyozta azonban, hogy a valós diverzifikálásához szükséges egyebek mellett az Északi és a (szintén Magyarországon áthaladó) Déli Áramlat vezeték is, valamint a már meglévő vezetékek, amelyek nem teljes kapacitással működnek.

Az uniós politikus végül derűlátásának adott hangot, hogy a Nabucco ügyében sikerül majd megállapodásra jutni a tranzitról Törökországgal is. Ankara jelenleg egyrészt megvásárolni és továbbadni szándékozik a területén majdan áthaladó gázt, másrészt a Nabucco terv kapcsán szeretné elérni, hogy felújítsák az uniós csatlakozásáról szóló tárgyalásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Solana: "Amit most csinálunk, az nem tárgyalás"

Nagyon nehéznek minősítette az iráni atomprogramról Teheránnal folytatott megbeszéléseket Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn, az Európai Parlament egyik bizottsága előtt.

MTI Világ

Medgyessy lehet Solana utódja?

Medgyessy Péter volt magyar miniszterelnököt is Javier Solana, az Európai Unió jelenlegi biztonság- és külpolitikai főképviselője lehetséges utódai között említette a Der Spiegel.

MTI Világ

Szerb egységfront Solanával szemben

Szerb politikusok elutasították Javier Solanának a szerbiai választásokkal kapcsolatos kijelentéseit, s még azok a pártok is bírálták az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, amelyeken segíteni próbált.

MTI Világ

Solana párbeszédet akar Iránnal

Ismét tárgyalni akar Iránnal Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai biztosa a közép-keleti állam atomfejlesztési terveiről.

MTI Világ

Moszkva figyelmeztette Solanát nyilatkozatai miatt

A kirgizisztáni helyzet kezeléséről konzultált Szergej Lavriov orosz külügyminiszter Javier Solanával, arra figyelmeztetve az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy brüsszeli nyilatkozatait a feszültség növelésére használhatja fel a tüntető kirgiz ellenzék.