szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A salvadori elnökválasztás győztesének kiáltotta ki magát helyi idő szerint vasárnap este a baloldal jelöltje, Mauricio Funes. Legfőbb riválisa, a konzervatív Rodrigo Ávila elismerte vereségét.

Mauricio Funes a szavazatok több mint 90 százalékának összeszámlálása után 51,2 százalékon állt, szemben Ávila 48,7 százalékával. Salvadorban 20 éve nem volt baloldali elnök. A leköszönő államfő, Antonio Saca már nem indulhatott a választáson, mert az ország alkotmánya csak két egymást követő mandátumot tesz lehetővé.

A 49 éves Funes egykor szélsőbaloldali gerillavezér volt, nemrég pedig sztárújságíró, a CNN amerikai hírtelevízió tudósítója. Fél éve még nem volt tagja pártjának, a Farabundo Martí Nemzeti Felszabadítási Frontnak (FMLN). Az ellentábor azzal vádolja, hogy megválasztása után az FMLN régi gerillaparancsnokai fogják irányítani. Funes azonban a voksolás utáni első sajtókonferencián sietett leszögezni: "Minden salvadori megválasztott elnöke vagyok. A mai nap azoknak a polgároknak a győzelme, akik hittek a reményben és legyőzték a félelmet".

Mauricio Funes fotóját tartják hívei
© AP
Ávila, a Nacionalista Köztársasági Szövetség (ARENA) jelöltje elismerte vereségét. "Arra kérem Istent, hogy adjon Mauricio Funes pártjának annyi bölcsességet, amennyit a salvadori népnek adott" - jelentette ki hívei előtt és hangsúlyozta: az ARENA példát mutat abban, hogy mit jelent elfogadni a nép akaratát.

A 44 éves mérnök, akit Saca elnök választott utódául, a kampány során azt sulykolta választóiba, hogy Funes győzelme "Hugo Chavez táborába taszítaná Salvadort", mint ahogyan a Daniel Ortega vezette Nicaragua és Manuel Zelaya Hondurasa esetében történt. Funes erre azzal válaszolt, hogy az általa képviselt baloldal "a salvadori baloldal", és hogy az egykori gerillaszervezet "fejlődött, megfelel a kor követelményeinek", éppen ezért választotta a "változás a biztonságban" jelszót.

Az Európai Uniót, valamint az Amerikai Államok Szervezetét képviselő nemzetközi megfigyelők szerint a voksolás komolyabb incidens nélkül zajlott le. A választási kampány során többször is heves összecsapások voltak a két tábor között, ezekben többen megsebesültek.

Amerikai kongresszusi képviselők korábban "az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit fenyegető potenciális veszélyről" beszéltek az FMLN győzelme esetén, mert szintén attól tartottak, hogy ezzel Salvador közelebb kerülne Chávezhez. Ugyanakkor Tom Shannon, a latin-amerikai ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes közölte: az Egyesült Államok tiszteletben tartja a szavazás eredményét és együttműködik a győztessel, pártállására való tekintet nélkül.

Funes még a választások előtt ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén Salvador Washington szövetségese marad. Hozzátette: nem látja okát annak, hogy ne értsen szót Barack Obama amerikai elnökkel, akitől Latin-Amerika új párbeszédet vár.

Az új salvadori elnököt hivatalosan június 1-jén iktatják be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!