szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tizenhárom békaembert, a Greenpeace környezetvédő mozgalom aktivistáit halászták ki a Rajna vizéből a rendőrök röviddel azelőtt, hogy a jubileumi NATO-csúcstalálkozón részt vevő állam- és kormányfők szombat reggel ünnepélyesen átvonultak a német oldalról a francia oldalra a folyó felett átívelő hídon.

Egy rendőrségi szóvivő elmondta, hogy 13 személyt vettek őrizetbe. A csúcstalálkozó szigorú biztonsági intézkedések mellett zajlik, összesen 24 ezer rendőr áll szolgálatban a német-francia kettős helyszínen. A Rajnán rendőrségi vízi járművek járőröznek, a határ térségét helikopterekről felügyelik.

A NATO katonai parancsnoki struktúrájába visszatért Franciaország üdvözlésével vette kezdetét szombaton Strasbourgban az atlanti szervezet csúcstalálkozójának plenáris ülése.

"Üdvözlöm Franciaország döntését, hogy ismét elfoglalja helyét a NATO-ban. Ez tovább fogja erősíteni a szövetséget" - mondta Jaap de Hoop Scheffer főtitkár, a csaknem kétórás késéssel megkezdődött ülésen. A késés oka nagyrészt az volt, hogy még szombat délelőtt is próbálták győzködni a törököket, akik péntek este nemet mondtak Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő NATO-főtitkári jelöltségére.
   
Ami Franciaország visszatérését illeti, annak deklarálását ugyan ehhez a csúcstalálkozóhoz időzítették, de Párizs valójában már a kétpólusú szembenállás megszűnte után megkezdte a reintegrálódást. A franciák minden számottevő NATO-műveletben már ma is részt vesznek, és most a gyakorlatban csupán annyi történik, hogy bekapcsolódnak a NATO védelmi tervező bizottságának a munkájába, valamint fontos NATO-parancsnoki tisztségeket kapnak.
   
Barack Obama amerikai elnök felszólalásában üdvözölte a szövetség két új tagját, Albániát és Horvátországot, és hozzáfűzte: a NATO ajtaja továbbra is nyitva áll minden olyan nemzet előtt, amely teljesíti a belépés feltételeit és jelentősen hozzá tud járulni a szövetséges államok biztonságához. Az új amerikai elnök most vesz részt először NATO-csúcstalálkozón.
   
A nyilvános kezdés után a részvevők Afganisztánról tanácskoznak elmélyültebben. Angela Merkel német kancellár az ülés kezdetén, annak nyilvános szakaszában a NATO "történelmi próbatételének" minősítette az afganisztáni kérdéskört. A szövetségeseknek - tette hozzá - biztosítaniuk kell, hogy Afganisztán ne legyen többé terrorista veszélyforrás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A NATO meghal, ha nem alkalmazkodik - véli Solana

A NATO által elért eredményeket emelte ki közvetlenül a jubileumi csúcs nyitánya előtt Javier Solana, az atlanti szövetség korábbi főtitkára, miközben a jelenlegi, Jaap de Hoop Scheffer gigantikus kihívásokról beszélt.

MTI Világ

Berlusconi megbotránkoztatta a NATO-t

Megbotránkoztatta a NATO-t, s lemaradt a történelmi, s egyben "születésnapi" családi fotóról szombat reggel a Németországot Franciaországgal összekötő hídon Silvio Berlusconi.