szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kulcsfontosságúnak nevezett videofelvétellel állt a bolíviai sajtó elé szombaton a Rózsa Flores Eduardo által vezetett állítólagos terrorista sejt tevékenységét vizsgáló ügyész.

Az ABI bolíviai hírügynökség tudósítása szerint Marcelo Sosa közölte, hogy a felvétel bizonyítja a csoport tagjai ellen felhozott vádakat, ugyanis az április 16-i kommandós akcióban agyonlőtt három "feltételezett terrorista" azon sajnálkozik, hogy nem helyeztek el bombát az Evo Morales államfőt és kormányát a Titicaca-tavon szállító hajón. A gyanúsítottak arról is beszéltek, hogy hogyan lehet nagyobb robbanást előidézni.
   
A La Pazban bemutatott videofelvételen a hang nem tökéletes, kihagyások vannak, a meg-megszakított mondatokban hallhatóak olyan szavak, mint például a kormány és a Titicaca.
   
Az ügyész azt állította, hogy a videofelvételt egy kulcsfontosságú tanútól kapta, aki nagyon beteg, és szeretett volna vallomást tenni egy előre hozott bírósági tárgyaláson. Az ügyészség szombatra megidézett mindenkit, de a meghallgatás elmaradt, mert a kommandós akció két, börtönbe zárt túlélőjének védőügyvédje kifogást emelt a bíró személye ellen.
   
"A tanú egy videofelvételt adott át, amely alátámasztja, hogy megpróbáltak az államfő és miniszterei életére törni a tavon" - mondta Sosa, aki szerint a felvételen Rózsa Flores Eduardo arról beszél társainak, hogy hiba volt nem tudomást szerezni jóval előbb a kormánynak a Titicata-tavon április elején megtartott üléséről. Rózsa Floresen és két társán kívül még két személy látható a felvételen, ők azok, akik a bolíviai hatóságok szerint szökésben vannak. Az ügyész elmondása szerint mindketten külföldiek, de a biztonsági erők nyomukat vesztették, noha feltételezéseik szerint még mindig Bolíviában tartózkodnak.
   
Az ügyész közölte, hogy a felvételt technikai elemzésnek vetik alá, de "nagy a valószínűsége annak, hogy (a feltételezett zsoldosok) komoly dologra készültek", mégpedig terrorcselekedetek végrehajtására.
   
A bolíviai kormány azt állítja, hogy Rózsa Flores Eduardo társaival együtt robbantásos merényleteket tervezett Evo Morales államfő, Álvaro García Linera alelnök és Juan Ramón Quintana, az elnökségi ügyek minisztere ellen.
   
Kommandósok a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz egyik szállodájában lőtték agyon a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Florest, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Őrizetbe vették a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot, mindkettőjüket La Pazban, a San Pedro börtönben tartják fogva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bolíviai ügy: Rózsa-Flores az argentin szélsőjobbal szervezkedett?

A nemzetközi szélsőjobb szivárgott be Bolíviába Rózsa Flores Eudardo vezetésével, aki Magyarországon toborzott, 17 fős zsoldos csoporttal jutott be tavaly szeptember és október között a dél-amerikai országba - jelentette csütörtökön az ABI bolíviai hírügynökség.

Itthon

Miért lett KISZ-titkár Rózsa-Flores? - egy leporolt nyilatkozat

Az alulról jövő demokratikus mozgásnak titulált formulák zömmel felülről irányítottak – nyilatkozta a nemrég Bolíviában lelőtt Eduardo Rózsa-Flores a Munkásőr című lapnak 1989-ben, amikor arról faggatták, miért vállalta el a KISZ-titkárságot. Az egykori KISZ-esekkel jó kapcsolatban álló „forradalmár” azt sejtette, irányított szerepe volt.

MTI Világ

Kepes: félreértette a sajtó a Rózsa-Floresszel készült interjút

Kepes András szerint félreérthetően és nem a lényegre összpontosítva közölte a hazai és a nemzetközi sajtó több orgánuma az Eduardo Rózsa-Floresszel készített, nemrégiben bemutatott interjúját. A beszélgetés lényege a riporter szerint az volt, hogy Rózsa-Flores szülőhelyének, Santa Cruznak a védelme érdekében ment Bolíviába.

hvg.hu Világ

Pénzre volt szüksége Rózsa-Floresnek

Bolíviai utazása előtt banki kölcsönt vett fel és jelzáloggal terhelte szurdokpüspöki házát Eduardo Rózsa-Flores – tudta meg a hvg.hu. A másik lelőtt férfi, Magyarosi Árpád is kölcsönt kért.

MTI Világ

Rózsa-Flores lelövése: konzuli, nem államközi ügy

Magyarország szerint a Bolíviában lelőtt és börtönbe került magyarok ügye továbbra is konzuli és nem államközi kérdés - hangsúlyozta a külügyi szóvivő. Szelestey Lajos ezt arra reagálva mondta, hogy a bolíviai elnök szerint Magyarország is terrorizmussal gyanúsított személyeket védelmez.