szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajnában eltávolítják az iskolai irodalomtankönyvből a Piroska és a farkas modern átiratát, amelynek hősnője iszik, dohányzik és káromkodik.

Az országos felháborodás hatására az ukrán oktatási minisztérium úgy döntött, hogy kizáratja az iskolai tantervből és a 8. osztályos ukrán irodalomtankönyvből Jevgenyij Dudar szatirikus meseátiratát. A Piroska és a farkas modernizált változata azonban nem tűnik el az iskolai könyvtárakból, mivel a tanulók vagy a szüleik továbbra is kiegészítő olvasmányként választhatják a nagy botrányt keltett művet - írta kedden a kijevi Szegodnya című napilap online kiadása.

A lapnak nyilatkozó egyik szülő nagyon helyesnek nevezte a minisztérium döntését, kifejtve, hogy valóságos sokkot kapott, amikor annak idején meglátta ezt a „szörnyűséget”. Mint mondta, nem akarja, hogy hetedik osztályos fiúgyermeke ilyen szöveget olvasson.
 
Az újság idézett az ominózus meseátiratból, amely ellen külön határozatban tiltakozott az ország több megyéjének tanácsa (közgyűlése) is az oktatási tárcánál. A legnagyobb indulatokat a mesehős viselkedését leíró szövegrész váltotta ki. Eszerint Piroska a bokor alatt jókorát húz a nagymamának szánt borospalackból, cigarettára gyújt, majd másnapos leheletével és káromkodásával zavarba hozza a bozótból előkerülő farkast, amelynek a hátára pattanva jut el a nagyanyjához, hogy elvegye tőle szerény nyugdíját. Az összeget kevésnek találva a lány még meg is fenyegeti a reszkető kezű anyókát, hogy megeszi, ha nem kap tőle több pénzt.

Az oktatási minisztérium semmi kivetnivalót nem talál a modernizált mesében, kitűnő és nevelő jellegű, korszerű irodalmi alkotásnak nevezve azt - jegyezte meg a kijevi lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!