EU-milliárdok a válság miatti lecsúszás ellen

A nemzetközi gazdasági válság miatt sújtott emberek megsegítése érdekében 19 milliárd eurónyi kifizetéssel megnövelné az Európai Bizottság az Európai Szociális Alap keretét az évtized végéig.

  • MTI MTI
EU-milliárdok a válság miatti lecsúszás ellen

José Manuel Durao Barroso, az uniós végrehajtó testület elnöke szerdán Brüsszelben elmondta, hogy az összeget átképzésre biztosított támogatásként kívánják felhasználni. További összegeket különítenek el a vállalkozókat segítő mikrohitelkeret biztosítására.

A bizottság szokásos szerdai ülésén jóváhagyott program kiemelt hangsúlyt helyez a foglalkoztatás szintjének fenntartására, a munkahelyteremtésre és a munkaerő mozgásának elősegítésére, továbbá a készségek fejlesztésére.

A javaslatot az EU-tagországok állam- és kormányfőinek is jóvá kell hagyniuk mintegy két hét múlva esedékes brüsszeli találkozójukon. Barroso bejelentette azt is, hogy javasolják a tagállami társfinanszírozás felfüggesztését a 2009–2010-es időszakra. A bizottság múlt héten már kiszivárogtatta, hogy kezdeményezi annak a szabálynak az átmeneti módosítását, amely szerint minden uniós támogatású projektet 15-50 százalékban a nemzeti költségvetésből kell fedezni. A mostani bejelentés az uniós szociális alapra vonatkozik, de a bizottság a tervek szerint a következő hetekben az uniós felzárkóztatási politika szinte teljes eszköztárára javasolja majd kiterjesztését.

Vladimír Spidla, a foglalkoztatásért felelős biztos a mostani kerettel kapcsolatban hangoztatta: különösen arra kell összpontosítani, hogy a fiatalok munkát találjanak. "Nem engedhetjük meg, hogy ne tudjanak belépni a munkaerőpiacra" - fogalmazott brüsszeli sajtótájékoztatóján. Tervei szerint az állam- és kormányfők kötelezettséget vállalnának arra, hogy az unió területén legalább 5 millió hely álljon a munkanélküliség által fenyegetett fiatalok rendelkezésére a szakképzési rendszerekben.

A most bejelentett terveket Spidla feszített, előretekintő és összehangolt napirendnek nevezte a munkanélküliség leküzdése, a munkahelyteremtés ösztönzése, valamint a fellendülésre történő felkészülés érdekében.