szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz erők le tudják lőni az észak-koreai rakétákat, amennyiben azok Oroszország felé repülnek - jelentette ki szerdán Vlagyimir Popovkin orosz védelmi miniszterhelyettes.

Popovkin sajtóértekezletén egyebek között kifejtette: a Távol-Keleten megvannak a szükséges erők és eszközök ahhoz, hogy szükség esetén lelőjék a rakétákat, amelyekkel Észak-Korea kísérletezik.

Hozzátette azonban: amennyiben a rakéta más irányt vesz, akkor pályájától függően megtörténhet, hogy az orosz erők nem "látják meg", mert rendeltetésük szerint azokat az eszközöket kell észlelniük és lelőniük, amelyek orosz terület felé tartanak.

A miniszterhelyettes kijelentette: amennyiben az Egyesült Államok fegyvereket juttat a világűrbe, "Oroszország megtalálja az adekvát aszimmetrikus választ". Popovkin úgy vélte, nem feltétlenül kell ehhez a világűrbe juttatni fegyvert. "Túl vagyunk a Ronald Reagan elnök nevéhez kötődő csillagháború leckéjén, amely végül a Szovjetunió széthullásának egyik okává vált, mert Moszkva olyan sok pénzt költött az ellenlépésekre. Van ennél megfelelőbb válasz is, amelyhez nem is szükséges fegyvereket juttatni a világűrbe" - mondta Popovkin, de hozzátette, hogy az amerikai félnek jelenleg nincsenek tervei arra nézve, hogy fegyvereket vigyen a világűrbe.

Hangsúlyozta, a főhatóság tervei szerint még idén befejeződik a tengeri állomásoztatású Bulava rakétakomplexum kikísérletezése. Ez a munka most ott tart, hogy a földön ellenőrzik az egyes részelemeket, a tényleges kilövésekkel járó kísérletekről várhatóan a hónap végén döntenek. Popovkin elismerte, hogy korábban problémák mutatkoztak a Bulavával - ismert tény, hogy a 2003-tól végrehajtott 10 kilövés közül 5 minősült sikertelennek -, de azt mondta, a hibákat a munkafolyamat megtervezésénél követték el, s ezek felismerése és a tanulságok levonása után tempósan haladnak a kísérletek. A 8000 kilométeres hatótávolságú, 10 egyedi rávezetésű nukleáris robbanótöltet hordozására alkalmas Bulavát eredetileg 2008-ban szándékoztak hadrendbe állítani.

Ugyancsak júniusban indul első próbaútjára a Jurij Dolgorukij hadászati tengeralattjáró, amelyet a Bulavával terveznek felszerelni - mondta. Hozzátette, hogy emellett még számos korvett, fregatt, Borej osztályú és többcélú tengeralattjáró épül a haditengerészet számára. 

Popovkin szólt arról, hogy a 2009-re megrendelt haditechnikai eszközök egy része már megérkezett a hadsereghez, s ezek között van 3 hadászati rakéta, 20 tank, több mint 100 páncélos jármű és 2000 egységnyi egyéb jármű. Számos további megrendelés teljesítését még várják, így egyebek között 8 darab Szu-27 és 12 darab MiG-29 típusú vadászgép érkezik még idén. Az idei megrendelésekre a minisztérium a gyártóknak átutalt mintegy 200 milliárd rubelt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nem mond le az atomfegyverről Észak-Korea

Észak-Korea szombaton bejelentette, hogy - válaszul az ellene hozott ENSZ-szankciók megszigorítására - nem szándékozik lemondani az atomfegyverről és újra hozzálát urándúsító programjának megvalósításához. Egyúttal határozott katonai akciót helyezett kilátásba arra az esetre, ha az Egyesült Államok és szövetségesei megpróbálnák elszigetelni az országot.

MTI Világ

Észak-Korea atomrobbantásra készül?

Washingtonban bizonyos jelekből arra következtetnek, hogy Észak-Korea talán újabb kísérleti atomrobbantásra készül a május 25-én végrehajtott második nukleáris föld alatti robbantás után - közölte egy névtelenül nyilatkozó amerikai illetékes a CNN hírtelevízióval.