Elvonultak a horvát gazdák, ismét járható a barcsi határátkelő

Miután hétfőre virradóra képviselőik megállapodtak a horvát mezőgazdasági miniszterrel, megszüntették útblokádjukat a Vukovár-Szerém megyei horvát gazdálkodók, akik a napokban több száz traktorral vonultak fel, mezőgazdasági támogatásaik kifizetését követelve. A blokád megszüntetését követően helyreállt a közlekedés a megye útjain, így a barcsi határátkelőnél is.

  • MTI MTI
Elvonultak a horvát gazdák, ismét járható a barcsi határátkelő

A gazdálkodók szövetségének elnöke szerint a kormány tartani fogja magát a megállapodáshoz. Az egyezmény értelmében a kisgazdálkodók 86 százalékos támogatást kapnak a 2009/2010-es tavaszi vetésre, ennek 60 százalékát készpénzben, március 31-ig, a második részletet április 15-ig. A megállapodás - amelyből a 300 hektárnál nagyobb birtokokat kizárták - korábbi támogatásokat is rendez. 

Hétfő reggel 6 órakor a barcsi határátkelőnél is megszüntették az útlezárást a horvát gazdálkodók, akik vasárnap este eltorlaszolták a Magyarországra vezető utat, és a horvát-magyar határon csak személyautókat engedték át - közölte a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel. Karsay Kornél tájékoztatása szerint hétfő reggeltől Barcsnál ismét átléphetik a határt az autóbuszok és a teherjárművek is, ezzel megszűnt a vasárnap 18.30 óta tartó akadályoztatásuk, melynek során sem Magyarországról Horvátországba, sem onnan Magyarországra nem közlekedhettek. 

A horvát gazdálkodók vasárnap este zárták le Barcsnál a Magyarországra vezető utat; a horvát-magyar határon csak személyautókat engedtek át, 18.30 óta a barcsi határátkelőn nem engedtek át autóbuszokat és tehergépjárműveket Magyarországról Horvátországba, sem onnan Magyarországra. A rendőrség a barcsi helyett a berzencei és a letenyei határállomást ajánlotta a tehergépjárművek és az autóbuszok vezetőinek.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?