szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britannia küzdeni fog azért, hogy Törökország mielőbb az Európai Unió (EU) teljes jogú tagja legyen - mondta David Cameron brit miniszterelnök Ankarában, egy üzletemberekkel tartott találkozón.

A brit kormányfő májusi beiktatása óta először tett hivatalos látogatást Törökországban, ahol elmondta: a gazdaságilag gyorsan erősödő és a Közel-Keleten egyre nagyobb befolyással rendelkező eurázsiai ország uniós csatlakozása fellendülést és politikai stabilitást hoz majd az EU-nak. Törökországgal még 2005-ben kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások, de a folyamat rendkívül lassan halad előre. Az EU megosztott abban a kérdésben, hogy Ankara teljes jogú tagja legyen-e az európai tömörülésnek.

Cameron közvetetten bírálta Franciaországot és Németországot, amiért szembeszegülnek a teljes értékű török csatlakozás gondolatával. "Ha arra gondolok, hogy mit tett Törökország Európa védelmében NATO-szövetségesként, és mit tesz most Afganisztánban az európai szövetségesek oldalán, dühös vagyok amiatt, hogy az önök menetelése az EU-ba akadályozható" - mondta Cameron.

Az egyik befolyásos üzleti csoporttal, a törökországi kereskedelmi kamarák egyesületével tartott találkozón David Cameron kiemelte, hogy Törökország a brit üzleti világ számára is komoly lehetőséget kínál. Nagy-Britannia fő kereskedelmi partnerei jelenleg a rendkívül rossz gazdasági teljesítményt felmutató európai országok, ez viszont kevés az ország gazdaságának fellendítéséhez. "Ma a Nagy-Britannia és Törökország között zajló kétoldalú kereskedelem értéke több mint 9 milliárd dollár évente. Azt szeretném, hogy ezt az elkövetkező öt évben megduplázzuk" - mondta a brit kormányfő.

A Cameron-kormány az állami kiadások lefaragásával csökkentené a rekordnagyságú költségvetési hiányt. Ennek a lépésnek a kedvezőtlen hatásait kívánja ellensúlyozni a brit miniszterelnök külpolitikájával, amelynek központi eleme a kereskedelmi kapcsolatok elmélyítése a feltörekvő gazdaságokkal. Cameron útjának következő állomása India lesz.

A brit miniszterelnök Ankarában hangsúlyozta Törökország stratégiai jelentőségét: jelen van Afganisztánban, és alkalmas a vitatott iráni nukleáris program körül kialakult feszültség, valamint az izraeli-palesztin konfliktus enyhítésére is. "Nincs még egy olyan ország, amely ennyire alkalmas lenne arra, hogy megértést teremtsen Izrael és az arab világ között" - hangsúlyozta Cameron.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!