szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pakisztáni törvényhozás egyik egykori képviselőjének, illetve tálib követőinek is közük lehet a Mol konvoja ellen elkövetett támadáshoz, illetve a cég két alvállalkozójának elrablásához – írja egy helyi adminisztratív vezetőre hivatkozva az Express Tribune című lap. A beszámoló szerint az emberrablók 100 millió rúpiát (hozzávetőleg 235 millió forintot) és tálib foglyok elengedését követelik a magyar olajtársaság mérnökeinek szabadon bocsátásáért.

A Jamiat Ulema-e-Islam párt egyik volt képviselője, Shah Abdul Aziz és tálib követői felelősek a Mol dolgozóinak konvoját ért múlt heti támadásért Pakisztán északnyugati részén – mondta az Express Tribune című lapnak Halid Umerzaj, Kohát város adminisztratív vezetője. Shah Abdul Azizt a lap szerint korábban már börtönbüntetésre is ítélték a tálibok radikális csoportjával való együttműködésért.

A főadminisztrátor szerint a rendőrség már lefoglalta azt a járművet, amelyben a Mol helyi dolgozói utaztak a támadás során, valahol Lachi területe és a Hangu kerület között, Pakisztán északnyugati határtartományában. A fegyveresek tüzet nyitottak a konvojra, a lövöldözésben a konvojt kísérő határrendőrség négy tagja mellett a Mol két alvállalkozója is meghalt, két másik dolgozót pedig elraboltak.

Umerzaj a lap szerint nem tudott arról, hogy az emberrablók 100 millió rúpiát (körülbelül 235 millió forintot) és tálib foglyok szabadon engedését követelik a Mol mérnökeinek szabadon bocsátásáért. Az adminisztratív vezető szerint egyébként a Molnál megszegték a biztonsági szabályokat, amelyek szerint a dolgozók nem utazhattak volna a területen délután fél négy után. Ennek ellenére az alkalmazottak öt óra után hagyták el a munkaterületet.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy kifejezetten a Mol ellen irányult-e a támadás – mondta múlt pénteken Darvasi István, Magyarország iszlámábádi nagykövete. A magyar diplomata szerint ilyen esetek előfordulnak, és Pakisztánban a szélsőséges erők működésén túl főként a területhez közeli részeken, az úgynevezett törzsi területeken az emberrablás megélhetési forrás is.

A Mol jelentős erőfeszítéseket tett eddig, akárcsak az ottani kormányzat, hogy szavatolja a terület biztonságát, mert a gáz- és olajlelőhelyek nagyon fontosak a pakisztáni gazdaság számára is – tette hozzá a nagykövet. A Mol most nyomatékosan kérte a pakisztáni kormányképviselőt, hogy tegyen meg mindent a biztonság és a megfelelő feltételek megteremtése érdekében – tette hozzá Darvasi István.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!