szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Orbán Viktor szóvivője szerint nem volt szó tiltakozásról Orbán Viktor és az amerikai nagykövet október 18-i találkozóján, a Magyar Narancs cikke szerint a magyar miniszterelnök - amint azt sajtóforrások korábban is valószínűsítették - megkapta a tiltakozó diplomáciai jegyzéket Eleni Tsakopoulos Kounalakistól. A külügy helyettes államtitkára szerint a lap téved.

Az amerikai nagykövetség nyilatkozatából és a miniszterelnöki kommunikációból nem derült ugyan ki, de Eleni Tsakopoulos Kounalakis október 18-án tiltakozó jegyzéket, úgynevezett démarche-ot adott át Orbán Viktornak - írja a Magyar Narancs csütörtökön megjelent száma.

A tiltakozó jegyzék átadásának szándékáról a Washington Postból lehetett értesülni: a lap publicistája, Al Kamen már a találkozót megelőző pénteken megjelent cikkében arról írt, hogy Orbán hónapok óta "bujkál Eleni Tsakopoulos Kounalakis nagyövet elől", pedig az amerikai külügyminisztérium augusztus óta próbálja kézbesíttetni vele diplomáciai tiltakozását "a magyar vezetés önkényeskedő tendenciái miatt".

A miniszterelnök szóvivője az Orbán-Kounalakis találkozót követően azt állította, hogy semmilyen amerikai tiltakozásról nem volt szó, majd arról beszélt, hogy vannak élénk fantáziájú, badarságokat beszélő újságírók.

Az Egyesült Államok diplomáciája fölháborítónak tartja, ahogy a magyar kormányzat – és a lap szerint Melia e ponton megemlítette Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő nevét – a nagykövet által átadott diplomáciai tiltakozójegyzéküket elbagatellizálta, sőt, lehazudta – fogalmazott a Magyar Narancs szerint Thomas O. Melia amerikai külügyi helyettes államtitkár azon a találkozón, amelyen Prőhle Gergely külügyi helyettes államtitkárral folytatott megbeszélést az Orbán-Kounalakis találkozót követően. A lap szerint a washingtoni tárgyaláson az amerikai diplomata kijelentette: Washington teljesen értetlenül fogadta azt is, hogy Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövetet a Fidesz-közeli média megtámadta. Maga a találkozó is azért jött létre a cikk szerint, hogy a romló magyar-amerikai viszonyon próbáljon javítani.

Ha a magyar kormánynak nem tűnt volna föl a diplomáciai tiltakozójegyzék fontossága, „akkor Washington kész haladéktalanul megismételni”, mondta Melia a Magyar Narancs szerint. Az amerikai diplomata volt az, aki a magyar alkotmányozással, a média helyzetével és az egyházügyi törvénnyel kapcsolatban fejezte ki aggodalmát júniusban a képviselőház külügyi bizottságának meghallgatásán, és akivel kapcsolatban a Fidesz EP-képviselője, Deutsch Tamás a "Ki a fasz az a Melia?" kérdést tette fel Twitter-oldalán. (Melia - ahogyan az Origo cikkéből kiderült - a rendszerváltás idején a kelet-európai átalakulásokat segítő egyik szervezet munkatársa volt, aki a Fidesznek is nyújtott segítséget.)

Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára hatalmas mellélövésnek nevezte a Klubrádióban a Magyar Narancs állítását, hogy mégis volt tiltakozó jegyzék az Orbán-Kounalakis-találkozón. Tagadta, hogy kellemetlen hangulatú megbeszélést folytatott volna Thomas O. Meliaval, azt azonban nem, hogy volt ilyen találkozó. Prőhle Gergely szerint nem hangzott el, amit a lap az amerikai diplomatától idéz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!