szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életét vesztette egy, a Tienanmen téri vérengzés után több mint két évtizedre bebörtönzött kínai munkajogi aktivista kórházi szobájában szerdán. Állítólag öngyilkosság történt, a férfi hozzátartozói és emberi jogi szervezetek azonban megkérdőjelezik ezt.

Li Vang-jangra - aki tavaly szabadult a börtönből - családtagjai holtan, a nyaka köré tekert gézzel egy ablakrácson lógva találtak rá.

Egy barátja szerint azonban valószínűtlen, hogy a férfi felakasztotta magát, mivel a halálát megelőzően 24 órás megfigyelés alatt állt. Az esetről az internetre felkerült képek alapján mások azt állították, hogy a felakasztott aktivista lábfeje érintette a talajt, ami igen szokatlan.

A férfi holttestét a rendőrség a családtagok beleegyezése nélkül szállította el. A Hunan tartománybeli Saojang városban található kórház - ahol többek között szívbetegséggel és cukorbetegséggel kezelték a 62 éves férfit - nem adott tájékoztatást a halál körülményeiről.

Li az 1989-es, demokráciát követelő megmozdulások során független szakszervezetet szervezett, s a munkakörülmények javításának kikényszerítése érdekében sztrájkra biztatott. Néhány nappal a Tienanmen téri vérfürdőt követően tizenegy évnyi börtönre ítélték "ellenforradalmi propaganda és felbujtás" miatt. 2001-ben további tíz évet kapott, amiért kárpótlást követelt a bebörtönzése alatt elszenvedett egészségkárosodásért.

A férfi egy hongkongi tv-csatornának múlt hónapban adott interjújában azt mondta, folytatni fogja harcát a Tienanmen téri eseményekkel kapcsolatos jóvátételért, 1989-es tetteiről pedig úgy nyilatkozott: "Ha halálra ítéltek volna, akkor sem bántam volna meg". 

Li sógora azt mondta, a férfi soha nem adta jelét, hogy végezni akarna magával, s előző este még "teljesen normálisnak tűnt". Egy hongkongi tv-adó Li egy másik ismerősére hivatkozva arról számolt be, hogy az aktivista kedden még fülészeti és szemészeti gyógykezelésének pénzügyi részleteivel foglalkozott.

A férfi szabadulása idejére szinte teljesen elvesztette hallását és látását, emberi jogi szervezetek szerint azért, mert bebörtönzése alatt kínozták és kemény fizikai munkára kényszerítették.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!