szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök védelmébe vette az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kémprogramjait a PBS amerikai tv-csatornának adott, helyi idő szerint hétfőn sugárzott interjúban.

A programok működése jogszerű és átlátható - mondta Barack Obama. Emlékeztetett, hogy a külföldi hírszerzés felügyeletéről szóló törvény (Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA) szerint a kongresszustól kapott felhatalmazás alapján külön testület, a Foreign Intelligence Surveillance Court (FISC) dönt az adatgyűjtésről.

Az elnök elmondta, a Fehér Ház képviselői is részt vesznek abban a magánélet szentségének és a szabadságjogoknak az érvényesülését felügyelő testületben, ahol többek között azt is megvitatják, hol kell meghúzni a kormányzati adatgyűjtés határait.

Az elnök kijelentette: meg kell találni a módját, hogy megnyugtassák a közvéleményt arról, működnek a fékek és ellensúlyok, "nem hallgatják le a telefonbeszélgetéseiket, nem figyelik az sms-eiket, és nincs egy nagy testvér valahol, aki olvassa az e-mailjeiket". A kormányzatnak jobban el kell tudnia magyarázni, hogyan működik ez a két program - mondta Obama, a telefonhívások helyét, idejét  listázó MAINWAY programra és az internetes adatforgalom tartalmát figyelő PRISM programra utalva. 

Egy neve elhallgatását kérő, magas beosztású hírszerzési illetékes elmondta: az elnök kérte James Clapper nemzeti hírszerzési igazgatót, határozzák meg, milyen új információkat lehet nyilvánosságra hozni a két programról anélkül, hogy a működtetésük célját veszélyeztetnék.

Barack Obama az interjúban ellentmondott a PRISM programról adatokat kiszivárogtató korábbi amerikai hírszerzési alkalmazottnak, Eric Snowdennek a Hongkongban rejtőző férfi nevének említése nélkül. Snowden azt írta hétfőn, hogy az amerikai kormányzat és kongresszusi képviselők túloznak, amikor az afgán-amerikai Najibullah Zazi esetére hivatkoznak, mondván, a titkos adatgyűjtés sikere, hogy sikerült lekapcsolni a Pakisztánban terrorista kiképzésen átesett 25 éves repülőtéri buszsofőrt, aki 2009-ben merényletet akart elkövetni a New York-i metróban. Snowden szerint a férfit szűkebb körű, célzott megfigyelési programok segítségével is elfogták volna.

"Lehet, hogy másképpen is elkaphattuk volna. Lehet, hogy egy New York-i rendőrnek feltűnt volna, hogy gyanús. Lehet, hogy kiderült volna, hogy ügyetlen, és nem robban föl a pokolgép. De ezekkel a programokkal növeljük az esélyét annak, hogy sikerül megelőzni egy katasztrófát" - mondta Barack Obama a PBS tv-nek adott interjúban, és leszögezte: a kémprogramok nem kutakodnak olyanoknál, akiknek nincsenek terrorista kapcsolataik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!