szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német külügyminiszter szerint Viktor Janukovics ukrán elnök súlyos hibát követett el a válság békés rendezését célzó tárgyalások halogatásával, és országa ezért nagy árat fizetett a halálos áldozatokkal járó kijevi összecsapásokkal.

Frank-Walter Steinmeier szerdán Berlinben kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy fel kell hagynia az erőszakkal az ukrán "biztonsági erőknek, de a tüntetők között lévő radiális elemeknek is".

Mindenkinek látnia kell, hogy az erőszak nem megoldás, hanem csak tovább ront a helyzeten – tette hozzá. A kijevi vérfürdő után "bármilyen nehéz is, arra kell törekedni, hogy ismét elinduljon a politikai tárgyalási folyamat" – nyilatkozott a német külügyminiszter.

Steinmeier előző nap azt emelte ki nyilatkozataiban, hogy az Európai Uniónak meg kell fontolnia a személyre szabott büntetőintézkedéseket a kijevi tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszak miatt, és ultimátumokkal nem lehet kezelni a konfliktust.

Az első német sajtókommentárok szerint Ukrajnát nem sok választja el a polgárháborútól és a széteséstől. A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap a Szakadék szélén című szerdai kommentárjában kiemelte, hogy Ukrajna elsodródott egy ponthoz, amelytől már csak egy lépés a polgárháború. A helyzetért Viktor Janukovics elnök rendszere a felelős, mert "elszabotálta a politikai rendezést". A kijevi vezetés kedden még arra sem volt hajlandó, hogy a parlamentben megvitassák az ellenzék által követelt alkotmánymódosításokat. "Az üzenet egyértelmű: Janukovics nem tárgyal a hatalom megosztásáról. Ezzel viszont tárgytalanná vált a válság kezelését célzó valamennyi javaslat, amelyekről az utóbbi hetekben szó volt."

A FAZ szerint "már csak az segít, ha Janukovicsot a lehető leggyorsabban leváltják. Táborában feltehetően vannak személyek, akiknek ez módjában áll. Az ukrán oligarchák, akik eddig Janukovicsot támogatták, sok pénzt tartanak Nyugaton. Az EU-nak haladéktalanul világossá kell tennie előttük, hogy mi mindent veszíthetnek. Most már itt az ideje a szankcióknak."

A liberális Süddeutsche Zeitung Sötét kilátások című kommentárjában kiemelte, hogy a helyzet elmérgesedése nem váratlan, mert az utóbbi napok kedvező hírei csupán a válságkezelés apró lépéseiről szóltak, és nem fordulatról. "Változatlanul aktuális mindaz, amiért az Európa iránt nyitott tiltakozó mozgalom hónapok óta kitart a Majdanon, hiszen Janukovics még mindig valamennyi hatáskörével együtt hatalmon van, a parlamentnek továbbra sincs valódi hatalma, előre hozott választásokról – az ellenzék fő követeléséről – pedig szó sincs".

A Spiegel Online hírportál helyzetértékelése szerint most már Ukrajna szétszakadását sem lehet kizárni. Ukrajna éppen azóta mélyen megosztott, amióta független állam, hiszen nyugaton az oroszokat gyűlölő nacionalisták a hangadók, míg keleten a többség orosz anyanyelvű, és az ország déli része is inkább Oroszország felé húz. A három régió között ott van a kozmopolita Kijev, a főváros, amelyet az ország keleti részére támaszkodó Janukovics soha nem szeretett. A kulisszák mögött pedig az oligarchák mozgatják a szálakat, akik átláthatatlan üzleteket folytatnak és addig támogatnak egy kormányt, amíg megéri nekik.

Mostanáig a sok hatalmi központnak mindig sikerült megállapodni egymással, és az együttműködés "gyakran inkább rossz volt, mint jó, de legalább mindig békés", most viszont már "a gyűlölet uralkodik és Kijevben egyre kevesebben hisznek abban, hogy vissza lehet térni az eredeti felálláshoz" – írta a Spiegel Online.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!