szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Boko Haram nigériai terroristacsoport szabadon engedett négyet abból a több mint 200 diáklányból, akiket hetek óta fogva tart.

A nyugat-afrikai ország északkeleti részén található Chibok település egyik iskolájának 276 növendékét április 14-én rabolták el a Boko Haram tagjai. A lányok közül 53 nem sokkal később kiszabadult, és nigériai lapok arról számoltak be, hogy szerdán további négy diák is megmenekült, így 219-en vannak még fogságban. A Reuters brit hírügynökség jelentése szerint a Chibokot is magában foglaló Borno állam egyik tisztségviselője viszont úgy nyilatkozott, hogy a négy diáklány már hetek óta szabad, csak a szülők ezt nem jelentették a hatóságoknak.

A túszdrámával kapcsolatban külföldön és otthon is tehetetlenséggel vádolt nigériai hadsereg hétfőn közölte: tudja, hol vannak a fogva tartott diákok, de nem fog fegyveres erőt bevetni kiszabadításukra, nehogy bántódásuk essen a művelet közben.

Nigéria elnöke csütörtökön megígérte, hogy mindent megtesz a diáklányok kiszabadítása érdekében. "Szomorú tény, hogy miközben önökhöz szólok, országunkban az utóbbi 15 év demokratikus kormányzásának minden eredménye veszélyben forog a területünkön jelen lévő nemzetközi terrorizmus miatt" – hangsúlyozta Goodluck Jonathan a nigériai demokrácia napja alkalmából mondott televíziós beszédében. Arról nem árult el részleteket, hogy mit tesznek a foglyok megmentéséért, csak annyit mondott, hogy a biztonsági erőket egy "nagyszabású művelet" végrehajtására utasította. 

"A terrorizmus elleni totális háború indításával eltökélt szándékom a demokráciánk, nemzeti egységünk és politikai stabilitásunk megvédése" – szögezte le Jonathan. Az államfő kizárta, hogy a Boko Haram kérésének eleget téve a hatóságok belemennének a fogolycserébe. A terrorszervezet előzőleg azzal fenyegetőzött: ha a kormány nem engedi szabadon bebörtönzött társaikat, akkor eladják a lányokat.

A Boko Haram célja egy iszlám állam létrehozása Nigéria többségében muzulmánok lakta északi részén. A csoport, amelynek neve helyi nyelven azt jelenti, hogy a "nyugati oktatás bűn", véres hadjáratot folytat azóta, hogy a rendőrség 2009-ben végzett a szervezet alapítójával és akkori vezetőjével, Mohamed Juszuffal.

A vallási mozgalomból néhány év alatt jól felfegyverzett lázadócsoporttá vált Boko Haram ma már a legnagyobb biztonsági fenyegetést jelenti Afrika első számú kőolajtermelő országa számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!