szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Macedóniában kormányon lévő jobboldali-nacionalista kormánykoalíció vezetője meghirdette a „de-sorosizáció” programját, s megkezdődött a magyar származású üzletember által támogatott szervezetek ellenőrzése. A szerbiai elnökválasztáson induló ellenzéki jelöltek is "Soros zsoldjában állnak" a regnáló kormány szerint.

(Nyitóképünkön DrMáriás Soros György befektetési lehetőségeket keres a Magyar Nemzeti Parkban című festménye látható.)

Macedóniában, Szerbiában, Horvátországban, Romániában és Albániában is az elsőszámú közellenségek közé tartoznak a helyi Soros-alapítványok. A Soros György által támogatott Nyílt Társadalom Alapok szóvivője, Laura Silber közölte, a támadások ellenére is kitartanak a balkáni jelenlét mellett.

„Az illiberális kormányok által indított támadások célja, hogy a sorosozással eltereljék a figyelmet saját kudarcaikról: a korrupcióról és a gazdasági nehézségekről. A civil szervezetek fontos szerepet játszanak a demokrácia megerősítésében, és abban is, hogy a kormányokat a polgárok elszámoltathassák tevékenységükről.  Büszkék vagyunk arra, hogy támogatjuk az emberek életét jobbá tevő szervezeteket” – idézte a BIRN nevű balkáni internetes újság Silbert.

Az interjú az után készült, hogy a Macedóniában kormányon lévő jobboldali-nacionalista kormánykoalíció vezetője, Nikola Gruevszki a decemberi parlamenti választás után meghirdette a „de-sorosizáció” programját, a napokban pedig Nikola Poposzki külügyminiszter bejelentette, Szkopje elfogadhatatlannak tartja Soros macedóniai jelenlétét, s megkezdődött a magyar származású üzletember által támogatott szervezetek ellenőrzése.

Szerbiában is erősödik a sorosozás, Alekszandar Vulin munkaügyi miniszter csak annyit mondott, hogy a közelgő elnökválasztáson induló ellenzéki jelöltek valamennyien Soros zsoldjában állnak, majd a Nasi nevű szélsőjobboldali szervezet kampányt indított a Soros által támogatott civilszervezetek betiltása érdekében. 

Horvátországban a szélsőjobboldali politikusok és közéleti személyiségek elkezdték szervezni a „nemzeti erkölcsi törvényszéket”, s egyik céljuk az, hogy nyilvánosan elítéljék Soros Györgyöt, s a Soros zsoldjában álló civilszervezeti vezetőket.

Albániában azért kaptak hideget-meleget a Soros-féle civilszervezetek, mert támogatták az ellenzéki és független szakemberek által kidolgozott igazságszolgáltatási reformokat.

A kormánypárti erők Romániában is a „Soros-ügynököket” sejtik a korrupciót lehetővé tévő törvénymódosítások visszavonását követelő tömegtüntetések hátterében. „Soros és az alapítványai már 1990 óta jelen vannak Romániában, s ördögi tevékenységük semmi jót sem hozott Romániának” – idézte a BIRN a szociáldemokraták egyik vezetőjét, Liviu Dragneát. A politikus kilátásba helyezte, hogy a román hatóságok ellenőrizni fogják a civilszervezetek finanszírozását és működését.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök a múlt év végén fújt riadót Soros György és az általa támogatott civil szervezetek ellen. A Soros-vonalat pénteki évértékelő beszédében is erősen domborította.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

G. M. Itthon

Orbán víziójában minden gyönyörű, csak közben élet-halál harcot vívunk

Orbán Viktor számára mintha szűkössé válna az ország, évértékelő beszédében a miniszterelnök ugyanis nagyrészt a világ dolgaival volt elfoglalva. A Fidesz elnöke úgy érzi: a nemzetközi folyamatok és a hazai gazdasági mutatók is őt igazolják. Ennyi optimizmus után talán meglepő, hogy rögtön öt sorsdöntő harcot is felvázolt 2017-re.