szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyre bonyolultabb a helyzet, úgy tűnik, Trump végleg elengedte a kurdok kezét.

Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta török kollégáját, Recep Tayyip Erdogant Moszkvába, aki elfogadta a szíves invitálást – számolt be az orosz sajtó a két államfő telefonos tárgyalásairól, amely szerint mindketten elismerték Szíria területi egységét.

Ez nyilvánvalóan engedmény Erdogan oldaláról, aki a különleges zónát korábban saját ellenőrzése alatt képzelte el, csak hát az idő múlásával egyedül maradt. Washingtonban a képviselőház például elsöprő többséggel ítélte el a törökök katonai akcióját a kurdok ellen, ráadásul napvilágra került Donald Trump amerikai elnök levele, amelyből kiderül, hogy az USA elnöke furcsán értelmezi a diplomáciát.

A Fox Business riportere szerezte meg azt a levelet, mely nevetség tárgyává tette az Egyesült Államok elnökét mindenütt a világon. "Ön nem akarhatja, hogy felelőssé tegyék több ezer ember legyilkolásáért, én pedig nem akarom tönkretenni Törökország gazdaságát, de hogyha kell, akkor megteszem" – írta az USA elnöke október kilencedikén Erdogannak, aki ettől függetlenül vígan megindította offenzíváját a kurdok ellen Szíriában.

Mike Quigley demokrata képviselő ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott a CNN-nek, hogy „először azt hittem, hogy ez nem lehet igaz! Ez valami vicc! Hogy írhatja és mondhatja azt az Egyesült Államok elnöke, hogy mindaz, ami Szíriában történik minket nem érint! Ez tudatlanság a legfelső fokon!"

A képviselőház 354-60 arányban ítélte el Trump politikáját Szíriában – fűzte hozzá az ellenzéki képviselő. Itt érdemes megjegyezni, hogy a demokraták ugyan többségben vannak a képviselőházban Washingtonban, de ilyen nagy győzelmet Trump ellen csakis a republikánusok jórészének támogatásával tudtak elérni.

Erdogan csak Trumppal hajlandó tárgyalni

Az USA elnöke Mike Pence alelnököt és Mike Pompeo külügyminisztert küldte Ankarába, ahol a törökök majd mindenható ura meg akarta mutatni, hogy szuverén módon szembeszáll Amerikával is. Hogy teheti ezt meg Erdogan? Úgy, hogy előzetesen lepaktált Moszkvával.

Oroszország ENSZ-nagykövete elmondta az amerikai sajtónak, hogy már egy éve tájékoztatták arról a kurd milíciát Szíriában, hogy amint az Iszlám államnak vége lesz, az Egyesült Államok, mely korábban felfegyverezte őket, cserbenhagyja szövetségesét. A kurdok nem akartak hinni nekik, hiszen Irak északi részén megvalósult az a kurd autonómia, amit az USA megígért. Csakhogy ebben az esetben Washingtonnak fontosabb Törökország, mint a kurd milícia Szíriában. Trump Moszkvával egyeztetett, mielőtt zöld utat adott volna Erdogan offenzívájának Szíriában.

A kurdok azért sem hittek Trump pálfordulásának, mert Izrael folyamatosan a támogatásáról biztosította őket. Márpedig Izrael az USA első számú szövetségese a térségben, amely ráadásul igen fontos Trump választási kampányában is, ám Benjamin Netanjahu, a hű szövetséges elveszítette a választásokat.

Éppen ezért Mike Pompeo külügyminiszternek kell csütörtökön elmagyaráznia Izraelben Trump új közel-keleti politikáját. Ami nem lesz könnyű, hiszen a Haaretz arról írt, hogy Trump átadta Szíriát Oroszországnak, Törökországnak és Iránnak. Vagyis Izrael miniszterelnökének éppúgy Putyinnal kell tárgyalnia, mint Erdogannak, ha valamit el akar érni Szíriában vagy másutt a Közel Keleten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!