Törvényes lett az eutanázia Portugáliában

Többen úgy vélik, hogy a portugál parlamentnek nem a koronavírus-járvány közepén kellett volna határoznia a kegyes halálról.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Törvényes lett az eutanázia Portugáliában

A világon hetedik országként Portugália is engedélyezi a végstádiumban lévő betegek részére az orvos segítségével alkalmazott "kegyes halált".

A portugál parlamenti határozat szerint

tizennyolc év feletti betegek akkor kérhetik az orvosi segítséget a halálhoz, ha végstádiumban vannak, a fájdalmaik állandóak és elviselhetetlenek – kivéve, ha a mentális állapotuk nem teszi lehetővé egy ilyen döntés meghozatalát.

Az eutanázia csak a portugál állampolgárok, illetve az országban törvényes lakhellyel rendelkezők számára engedélyezett, így kívánják megakadályozni, hogy külföldiek ebből a célból Portugáliába utazzanak.

A törvényt még a konzervatív Marcelo Rebelo de Souza elnöknek is jóvá kell hagynia. Az államfő korábban azt mondta, hogy tiszteletben fogja tartani a parlament döntését.

Egyesek bírálták a szavazás időzítését. A liberális-konzervatív Szociáldemokrata Párt közölte, hogy a Portugáliában tomboló koronavírus-világjárvány idején "nagy a nyugtalanság, nagy a félelem azok között az emberek között, akiknek az élet és halál kérdésével kell megbirkózniuk". A parlamenthez intézett levelében a járvány által súlyosan érintett portugáliai idősotthonok többségét kezelő két intézmény pedig azt írta, hogy "az eutanázia jóváhagyása tiszteletlenség ezekkel az emberekkel szemben".

A katolikus többségű Portugáliában 2007-ben legalizálták a művi terhességmegszakítást és 2010-ben engedélyezték az azonos neműek házasságát – emlékeztet a Reuters.

2002-ben a világon elsőként Hollandiában, majd nem sokkal később Belgiumban is engedélyezték az aktív eutanáziát. A kanadai legfelsőbb bíróság 2015. februárjában döntött úgy, hogy eltörli a gyógyíthatatlan, de ítélőképességük birtokában lévő betegek orvosi segédlettel végrehajtott öngyilkosságára vonatkozó tilalmat, az Egyesült Királyságban pedig 2018. júliusa óta a család dönthet a hosszú ideje kómában fekvő beteg sorsa felett. 2020. februárjában a német legfelsőbb bíróság mondta ki, hogy alkotmányellenes betiltani az eutanáziát.

Magyarországon jelenleg az önkéntes passzív eutanázia az engedélyezett. Az erre vonatkozó szabályokat az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény szabályozza.