szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vezető amerikai híroldalon részletes beszámoló jelent meg a szombati, Fudan egyetem elleni tüntetésről és annak előzményeiről.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Több ezren tüntettek szombaton Magyarországon a tervezett kínai egyetem ellen – írta vasárnap a CNN a Reuters alapján. Az anyag délelőtt a vezető amerikai híroldal címlapján szerepelt.

Az anyag szerint Orbán Viktor miniszterelnök liberális ellenzéke attól tart, hogy így még szorosabbra fűzi az ország a szálakat Pekinggel, a lépés pedig aláássa a magyar felsőoktatást, és segíti Peking további befolyását az Európai Unióban és Magyarországon.

Idéztek egy, a tüntetésen részt vevő 22 éves magyar egyetemistát is, aki nem örül annak, hogy feudális kapcsolat alakul ki a két ország között, valamint szerinte a meglévő, magyar egyetemeket kellene fejleszteni egy új, kínai építése helyett.

Kitértek arra is, hogy áprilisban írt alá a magyar kormány egy megállapodást a sanghaji Fudan egyetemmel, hogy kampuszt építenek ott, ahova korábban a Diákvárost tervezték.

A cikkben idézik Schanda Tamás MTI-közleményét is, amiben „politikai hisztériának” nevezte a Fudan elleni tüntetést és hogy ellenzéki politikusok, valamint közgazdászok is aggódnak a magas költségek és a beruházás körüli transzparencia hiánya miatt.

Kitértek arra is, hogy Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is ellenzi a Fudan egyetemet és hogy átnevezték a beruházás kijelölt területe felé vezető utcákat olyan személyek után, akik érzékenyen érintik a kínai kormányt.

Továbbá beszámoltak arról is, hogy Peking „néhány politikus lármájának” nevezte a megmozdulást és hogy szerintük alá akarják ásni a két ország közötti kapcsolatot, valamint hogy egy német politikus, Miguel Berger is elítélte Orbánt, a Kína érdekében megvétózott uniós nyilatkozat miatt, amiben a Honkongban folytatott önkényes gyakorlatot ítélték volna el.

Megjegyzik azt is, Orbán Viktor most először néz szembe 2010-es hatalomra kerülése óta összefogott, egységes ellenzékkel pont a 2022-es választások előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!