szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megtartották a tálibok az első sajtótájékoztatójukat, miután átvették a hatalmat Afganisztánban. A szóvivőjük szerint a nők dolgozhatnak és tanulhatnak majd, de a jogaikat a saría szerint határozzák meg. Azt tagadják, hogy az al-Káida jelen lenne az országban.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

"Húsz évnyi küzdelem után felszabadítottuk az országot és kiűztük az idegeneket" – jelentette be Zabihullah Mudzsáhid, a tálibok szóvivője a hatalomátvételt követő első sajtótájékoztatójukon, amelyet a BBC közvetített.

Zabihullah Mudzsáhid azt mondta, biztosítani akarják, hogy Afganisztán többé ne legyen a konfliktusok csatatere. „Megkegyelmeztünk mindazoknak, akik ellenünk harcoltak. Az ellenségeskedések véget értek” – mondta, majd hozzátette, nem akarnak sem külső, sem belső ellenséget.

A tálib erők vasárnap foglalták el Afganisztán fővárosát, Kabult. A szóvivő azt mondta, meg akartak állni a város előtt, hogy az átmenet mindenképpen békés legyen, a kormány azonban inkompetens volt és nem tudta volna fenntartani a rendet. Tennünk kellett valamit – mondta.

Szeretném biztosítani a nemzetközi közösséget, hogy senkinek sem esik bántódása

– mondta Zabihullah Mudzsáhid. A szóvivő szerint azonban joguk van a vallási elveik szerint cselekedni. Azt is hozzátette, más országoknak más megközelítései, szabályai és előírásai vannak. Az afgánoknak joguk van ahhoz, hogy saját szabályaik és előírásaik legyenek a mi értékeinkkel összhangban – mondta.

Ezt követően rátért a nők jogaira is. Azt mondta, elkötelezettek mellettük, de a saría szerint. Nagyon aktívan részt vehetnek a társadalomban – mondta Mudzsahid. Hozzátette, szeretnék biztosítani a nemzetközi közösséget, hogy nem lesz diszkrimináció.

A 2001-ben véget ért ötéves tálib uralom idején a nőket kizárták az oktatásból és megfosztották a munkához való joguktól. Most a szóvivő azt állította, lehetővé fogják tenni a nők számára, hogy az általuk meghatározott kereteken belül dolgozzanak és tanuljanak. Arról azonban nem volt hajlandó beszélni, hogy pontosan mit is jelent ez.

A sajtószabadság témájában is kapott kérdéseket Mudzsahid. Azt mondta, a média továbbra is szabad és független maradhat. Mindenesetre azt is hozzátette, hogy tiszteletben kell tartania az iszlám értékeket. Mint fogalmazott:

a média pártatlansága nagyon fontos, kritizálhatják a munkánkat, hogy fejlődhessünk, de nem dolgozhatnak ellenünk.

Az elmúlt két évtizedben a nyugati erőkkel együttműködőkről azt mondta Mudzsahid, hogy nem kívánnak bosszút állni.

Senki sem fog bekopogtatni az ajtajukon, és megkérdezni tőlük, hogy kinek dolgoztak

– mondta, majd megismételte: általános amnesztiát hirdetnek.

A kormányalakításról azt mondta a szóvivő, hogy minden erővel ezen dolgoznak. Azt is elmondta, hogy Afganisztán muszlim nemzet, 20 évvel ezelőtt is az volt és most is az.

De ha a tapasztalatról, az érettségről vagy a jövőképről van szó, óriási különbség van a mostani és a 20 évvel ezelőtti állapotunk között. Különbség van a fellépéseinkben is. Ez egy evolúciós folyamat volt

– mondta. Amikor a tálibok által ellenőrzött területeken történt emberrablásokról és gyilkosságokról kérdezték, azt mondta Mudzsahid, hogy az országban teljes biztonság van, illetve arra törekednek, hogy ez még inkább így legyen.

Vasárnap óta tömegek lepték el a kabuli repteret és próbálnak felférni valamely gépre. A menekülőkről azt mondta, nem szeretnék, hogy bárki is elhagyja az országot, majd visszautalt az amnesztiára, hogy senkit sem fognak megbüntetni a korábbi szerepvállalásáért.

Nemrég az ENSZ arról számolt be, hogy az al-Káida már visszatért Afganisztánba és azt mondták, legalább 15 tartományban jelen vannak a szervezet hívei és a tálibok védelme alatt szervezik akcióikat. Amikor a sajtótájékoztatón az al-Káidáról kérdezték a tálib szóvivőt, azt mondta, nem hagyják, hogy országban jelen legyenek külföldi "harcosok".

Kik a hírhedt tálibok, akiknek a visszatérésétől retteg a világ?

Öt év uralkodás, majd húsz év amerikai fölény után újra a tálibok vezethetik Afganisztánt. A rendkívül jól szervezett és nagy büdzséből gazdálkodó radikális iszlamista csoport rengeteg áldozat árán vészelte át a megszállást. De kik ők, honnan jöttek és mit akarnak?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Világ

Kik a hírhedt tálibok, akiknek a visszatérésétől retteg a világ?

Öt év uralkodás, majd húsz év amerikai fölény után újra a tálibok vezethetik Afganisztánt. A rendkívül jól szervezett és nagy büdzséből gazdálkodó radikális iszlamista csoport rengeteg áldozat árán vészelte át a megszállást. De kik ők, honnan jöttek és mit akarnak?