szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szakértők szerint az emberek viselkedésén fog múlni, hány életet sikerül megmenteni.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Ha minden úgy megy tovább, ahogy most van, december 1-jéig várhatóan további 98 ezer amerikai hal majd meg a koronavírus okozta betegség, a Covid-19 szövődményei miatt a Washingtoni Egyetem modellszámítása szerint. Így a járvány áldozatainak száma az Egyesült Államokban 730 ezerre növekedne.

Az AP hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint azonban ennek nem kell így lennie: a várható áldozatok száma megfelezhető volna azzal, ha a nyilvános helyeken mindenki maszkot viselne.

„A viselkedés fogja meghatározni, mikor és mennyire fenntartható módon csillapodik le a mostani hullám. A delta terjedését nem tudjuk megállítani, de a viselkedésünket egyik napról a másikra megváltoztathatjuk” – nyilatkozta Lauren Ancel Meyers, a Texasi Egyetem járványmodellezéssel foglalkozó munkatársa. Szerinte fontos lenne szigorítani a maszkviselés szabályokon és korlátozni az összejöveteleket, de az oltás felvételének fontosságára, valamint arra is felhívta a figyelmet, hogy aki betegnek érzi magát, maradjon otthon.

Az Egyesült Államokban jelenleg naponta átlagosan több mint 1100 ember hal meg a Covid-19 miatt,

s ha csak nem történik valami változás, szeptember közepére a számuk 1400-ra emelkedik majd, mielőtt lassú csökkenésnek indulna.

Az AP szerint utalnak arra jelek, hogy az amerikaiak egyre komolyabban veszik a járványveszélyt, például egyre többen oltatják be magukat. Egyes államokban csak augusztusban többen kérték valamelyik vakcina első adagjának beadását, mint az azt megelőző két hónapban összesen. Használ az is, hogy diákok milliói számára kötelező maszkot viselni, valamint, hogy egyre több munkaadó teszi kötelezővé a védőoltást a dolgozói számára. Emiatt csökkenőben is van az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma.

Akadnak azonban olyan államok – Georgia, Kentucky, Dél-Karolina, Tennessee, Nyugat-Virginia, Wyoming –, ahol továbbra is romlanak a mutatók.

Ennek az is oka lehet, hogy a tavasszal érkező jó hírek – az egyre több beoltott, az új esetek számának csökkenése – miatt az emberek úgy érezhették, hogy lassan visszatérnek a dolgok a régi kerékvágásba. Most pedig nehéz újra visszatérniük az elővigyázatossághoz – magyarázta Elizabeth Stuart, a Johns Hopkins, a Bloomberg School of Public Health munkatársa.

Az AP-nek nyilatkozott egy seattle-i gyerekorvos, Gaby Souza is, aki, bár mindkét oltása megvolt, két hete egy esküvőn megfertőződött. Annak ellenére is, hogy az esemény nagyrészt kültéren zajlott, a vendégeknek pedig meg kellett mutatniuk az oltási igazolványuk fotóját. Souza arról is beszélt, hogy visszatekintve már azt kívánja, bárcsak maszkot viselt volna, így ugyanis hetekig nem tud dolgozni menni, emiatt pedig lelkiismeret-furdalása van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!