szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az izraeli közélet sokáig szinte teljesen figyelmen kívül hagyta a csúcstechnológiájú kémprogramjukat, a Pegasust exportáló NSO cég botrányát. Hétfőn azonban fordulatot hozott egy oknyomozó cikksorozat. A rendőrség is elismerte, hogy újságírókat, tüntetések szervezőit, a Netanjahu-ügy tanúit, vádlottjait, de még a minisztériumok felsővezetését is lehallgatták.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A Clacalist nevű izraeli honlap cikke szerint az izraeli rendőrség a Pegasust használta közszereplők telefonjainak feltörésére, tüntetők, újságírók, kormányzati alkalmazottak és Benjámin Netanjahu volt miniszterelnök munkatársainak megfigyelésére – írja a Haaretz.

A jelentés szerint az eszközt bírósági végzés nélkül használták Netanjahu fia, Avner Netanjahu, a miniszterelnök ügyében szintén vádlott Iris Elovitch, a fogyatékkal élők jogaiért folytatott tiltakozások főszervezői, a Walla nevű hírportál újságírói, Rami Levy üzletember, polgármesterek és a pénzügyminisztérium vezető tisztviselők ellen.

Célpontnak számítottak Netanjahu médiatanácsadói, Topaz Luk és Yonatan Urich, valamint Yair Katz, a munkavállalók szakszervezetének vezetője.

A megfigyeltek listáján szerepel még Keren Turner, a közlekedési minisztérium volt főigazgatója, Shai Babad, a pénzügyminisztérium korábbi főigazgatója, Emi Palmor, az igazságügyi minisztérium korábbi főigazgatója, Avi Berger és Shlomo Filber, a Kommunikációs Minisztérium korábbi főigazgatói. A Pegasust bevetették továbbá Aviram Elad, a Walla nevű hírportál korábbi szerkesztője, a lap korábbi vezérigazgatója Ilan Yeshua, Stella Hendler, a Bezeq nevű telekommunikációs cég korábbi és David Mizrahi, a vállalt jelenlegi vezérigazgatója, valamint két nagyváros, Netanja és Holon városának, valamint a valamivel kisebb, Kiryat Ata polgármesterei ellen is.

A hírek szerint Shai Babed volt pénzügyminisztériumi főigazgató, Emi Palmor volt igazságügyi minisztériumi főigazgató és Karen Turner volt közlekedési minisztériumi főigazgató telefonjait is feltörték.

Ayelet Shaked belügyminiszter egy külső vizsgálóbizottság létrehozását rendelte el a jelentések kivizsgálására. Twitteren ezt írta: "Ha igazak a jelentések, akkor ez a múlt század sötét rezsimjeihez illő cselekedet. Az emberek magánéletének tömeges megsértése törvénytelenség, amelynek ma véget kell vetni. A Knesszet és a közvélemény ma választ érdemel".

Januárban a Calcalist cikksorozatot tett közzé arról, hogy az izraeli rendőrség hogyan használta éveken át a hírhedt kémprogramot izraeli állampolgárok ellen parancs vagy bírósági végzés nélkül. Később az izraeli rendőrség elismerte a kémprogramokkal való visszaélést.

Azóta a 13-as csatorna arról számolt be, hogy a rendőrség a Pegasus segítségével gyűjtött információkat a Kommunikációs Minisztérium volt főigazgatójának, Shlomo Filbernek a telefonjáról, aki később tanú lett a Bezeq-Walla ügyben, amelyben Netanjahu a vádlott.

A Pegasus spyware lehetővé teszi üzemeltetői számára, hogy távolról hozzáférjenek a szoftverrel fertőzött mobiltelefonokhoz. A titkosszolgálatoknak és a bűnüldöző szerveknek világszerte értékesített kémprogram az Android és iPhone operációs rendszerek biztonsági réseit használja ki, hogy hozzáférjen az eszköz tartalmához – az üzenetektől a fényképekig. A program lehetővé teszi a telefon kamerájának és mikrofonjának távoli aktiválását is, az áldozat tudta nélkül. Ahogyan arról korábban írtunk, a kémfegyverrel megfigyeltek listáján itthon is akadtak ellenzéki is kormányoldalhoz közelebb álló figurák is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Beismerte az FBI, hogy megvette a Pegasus kémszoftvert

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) összesen több mint 2,7 milliárd forintnyi dollárt fizetett az NSO Groupnak a Pegasus kémszoftverért, de állítja, élesben sosem használta, csupán tesztelte azt.