szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár az álhírek terjedésére hivatkoznak, korábban éppen az orosz állami média riogatott már megcáfolt vélelmezésekkel.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz–ukrán háborúról szóló híradásokban minden orosz médiumnál dolgozó újságírónak kötelező a hivatalos állami hírforrásokra hivatkoznia. Ellenkező esetben az oroszországi médiatörvény értelmében akár ötmillió rubeles (közel 19 millió forintnak megfelelő) bírsággal is sújthatók, figyelmeztet mai közleményében az orosz médiahatóság – írja a Kreatív.hu.

A dolog pikantériája, hogy a súlyos cenzúrát a konfliktusról terjedő „rengeteg téves információra” hivatkozva indokolják, ám éppen az állami média terjeszt már megcáfolt állításokat az orosz invázióról.

Az orosz média többnyire megmentőként írja le a megszálló csapatokat, akik érkezésével „véget ért a szenvedés” a szeparatista régiókban. Azt a narratívát is erősen sulykolják, hogy a nyugatiak fegyverekkel segítik Ukrajnát, illetve ukrán nukleáris fegyverekről is közölt riportot az orosz állami tévé – hiába cáfolta már ezt a Nemzeti Atomenergia-ügynökség.

Már Kijev közelében az orosz csapatok – percről percre az orosz-ukrán háborúról

Elfoglalni nem akarja Ukrajnát - állítja az orosz elnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!