szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több millió tonna ukrán szemestermény nem tud kijutni az országból a háború miatt, ez élelmezési válság felé sodorja a világot.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Felszólítjuk Oroszországot, hogy szüntesse meg a kikötők blokádját. Ez felfoghatatlan, több millió tonna gabona rekedt Ukrajnában, miközben a világ többi részén emberek éheznek. Ez egy valódi háborús bűn” – nyilatkozta Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Luxembourgban, az EU-s külügyminiszterek találkozója előtt.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete június eleji becslései szerint nagyjából 20 millió tonna gabona vár szállításra Ukrajnából, de a fekete-tengeri orosz flotta jelenleg minden exportot megakadályoz. Putyin a szankciók feloldását követelte cserébe azért, hogy kiengedjék az ukrán szállítóhajókat.

Az orosz és a török külügyminiszter együtt oldaná meg a dolgot, tárgyaltak arról, hogy korridor jöjjön létre, ahol a gabonát szállító hajók eljuthatnának a Fekete-tengerre. A tengeri korridorhoz pedig aknamentesíteni kellene az ukrán vizeket, ebbe Ukrajna viszont nem hajlandó belemenni, mert úgy vélik, Oroszország kihasználná a helyzetet, és újabb támadási hullámot indítana az aknáktól megszabadított vizeken.

Közben Oroszország a június közepén szárazföldi gabonaszállítmányt indított a megszállt Melitopolból, a vagonok a Krímen keresztül mennek Törökországba és a környező országokba. Ukrajna korábban azt mondta, Oroszország több százezer tonna gabonát lopott a fennhatóságuk alá került területekről.

Az ENSZ jelentése szerint „az orosz agresszió Ukrajna ellen globális megélhetési válságot okozott, amelyet már régen nem tapasztalt a világ”. Ha a döntéshozók nem cselekszenek gyorsan, akkor világméretű gazdasági-társadalmi válság alakulhat ki.

(via The Guardian)

Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a háború hétfői eseményeiről itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!