szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már zajlanak is az egyeztetések erről a német kormányon belül.

Be kell építeni a művi terhességmegszakítást az orvostanhallgatók képzésébe Németországban a szövetségi kormány család-, idős-, nő- és ifjúságügyi minisztere szerint. Lisa Paus a Der Tagesspiegelnek adott interjúban azt mondta: az abortuszról szóló orvosi tájékoztatás büntetőjogi tiltásának eltörlését további lépéseknek kell követniük, elsőként ennek.

A Zöldek politikusa bejelentette, hogy el is kezdte már az egyeztetést erről az egészségügyi miniszterrel, a szociáldemokrata (SPD) Karl Lauterbachhal.

Elmondása szerint a Zöldek úgy látják, hogy az abortusz ügyét teljes egészében a büntetőjogon kívül kell szabályozni, az SPD-vel és a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) alakított koalíció azonban végül abban állapodott meg, hogy egyelőre összeállítanak egy külső, független szakértőkből álló testületet, amely egy szélesebb kört, a reprodukciós egészséghez fűződő jogok egészét tekinti át, és reformjavaslatokat fogalmaz meg.

A szövetségi parlament, a Bundestag júniusban törölte a büntető törvénykönyvből a 219a paragrafust, amely szerint a művi terhességmegszakítást végző orvosok ugyan tájékoztathatnak arról, hogy vállalnak ilyen beavatkozást, de részleteket nem hozhatnak nyilvánosságra. A törölt jogszabályhelyen használt megnevezés szerint „a terhességmegszakítás reklámozásánák” tiltásáról szóló paragrafus hatályon kívül helyezése volt a tavaly decemberben megalakult koalíció első nagyobb társadalompolitikai vállalkozása.

A kormánypártok a náci diktatúra idejéből származó paragrafus megszüntetését indokolva hangsúlyozták: nem változik az az alapelv, hogy a magzati élet védendő, de az orvosok által az abortuszról nyújtott tényszerű tájékoztatás nem lehet többé büntetendő.

A koalíció legújabb társadalompolitikai vállalkozása az úgynevezett önrendelkezési törvény, amely a transznemű emberek helyzetéről szóló jogszabályt váltja majd fel. A napokban bemutatott tervek szerint a jogszabály 14 éves kortól mindenkinek lehetővé teszi az úgynevezett jogi nemváltást, vagyis azt, hogy az anyakönyvi hivatalnál rendelkezzen neme és keresztneve megváltoztatásáról.

Lisa Paus az új reform indoklásaképpen a Der Tagesspiegelnek elmondta, hogy a transznemű emberek helyzetéről szóló törvényt több mint negyven éve dolgozták ki, méghozzá abból kiindulva, hogy a transzneműség betegség, pedig nem az, és ezt időközben már az Egészségügyi Világszervezet is megállapította. Ez azt jelenti, hogy a kormány csupán hozzáigazítja a jogi szabályozást a való élethez, és véget vet a transznemű emberek szükségtelen szenvedésének – jelentette ki a miniszter.

Fülke: "Az abortusz nem arról szól, hogy libsi nők meg akarják gyilkolni a gyerekeiket"

A Roe kontra Wade, avagy a szabad abortuszjogot lehetővé tevő amerikai ítélet felülírása után felvetődik a kérdés: visszafele megyünk-e az időben, amikor a konzervatív politikusok a szabadságjogok korlátozásába kezdenek? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában az abortuszvita mellett arról is beszélgettünk, miért ijesztő, hogy a Republikánus Párt és a Fidesz újabban egymástól merítenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóta W. Árpád hvg360

Tóta W.: A szomszéd orgazmusa

Az igaz abortuszellenes harcos jelvénye és fegyvere nem a kereszt, hanem a koton. Az összes többi cinikus demagóg, a legjobb esetben valláskárosult őrült. Vélemény.

HVG360 hvg360

Soros György: Összehangolt támadás alatt az amerikai demokrácia

Az Egyesült Államokban egyre radikálisabb döntéseket hoz a legfelső bíróság, például megsemmisítette az abortuszt legalizáló 1973-as határozatot, és látni kell, hogy a testület többségét alkotó szélsőséges bírák részét alkotják annak a gondosan kidolgozott tervnek, amelynek célja, hogy az USA elnyomó rendszer legyen. Erre figyelmeztet Soros György a Project Syndicate-en közzétett elemzésben, az amerikai nemzeti ünnep, a függetlenség napján.