szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Dnyeper keleti partjára visszavonult orosz csapatok tüzérsége rendszeresen lövi a nem rég felszabadult dél-ukrajnai várost. Az ukrán elnök szerint a következő hét épp olyan nehéz lesz az ország számára, mint a legutóbbi.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Észtország szerint Európának meg kell dupláznia a védelmi kiadásokat

Az európai országoknak meg kell duplázniuk védelmi kiadásaikat Oroszország ukrajnai háborúja miatt – mondta Észtország külügyminisztere, hozzátéve, hogy saját országa azt tervezi, hogy a nemzeti védelmi kiadásokat a GDP 3 százalékára emeli.

Urmas Reinsalu külügyminiszter a Reuters hírügynökségnek adott interjújában nyilatkozott hat másik külügyminiszterrel együtt Kijevben.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Maradhatnak az illegális házfoglalók az orosz oligarcha amszterdami villájában

Arkagyij Volozs orosz milliárdos neve szerepel az EU szankciós listáján, és az ingatlana lefoglalt vagyontárgynak minősül.

Maradhatnak az illegális házfoglalók az orosz oligarcha amszterdami villájában

Arkagyij Volozs orosz milliárdos neve szerepel az EU szankciós listáján és az ingatlana lefoglalt vagyontárgynak minősül.

Az ukránok szerint eltűnt 329 gyerek

Az ukrán főügyészség közölte, hogy jelenleg 329 eltűnt gyereket tartanak nyilván az országban, míg 12 034-ről tudják, hogy Oroszországba deportálták őket. A szervezet elmondása szerint ezek a számok még nem véglegesek, még zajlik a beérkezett jelentések ellenőrzése.

Az ukrán kormány korábban közölte, hogy a háború következtében eddig 440 gyerek vesztette életét, és 851 sebesült meg.

Ezeket a számokat nem lehet független forrásból ellenőrizni.

(Guardian)

Miért rettegnek az ukránok ott is, ahonnan már elűzték az oroszokat? – Földes András filmje Kelet-Ukrajnából

A félelem légköre mérgezi a felszabadulás örömét, tapasztaltuk az éppen csak felszabadított Kelet-Ukrajnában. Vajon joggal börtönözték be a fiatal anya rendőr férjét? Miben hasonlít a magyar kormány és az ukrán oroszbarátok véleménye? Az orosz fennhatóság olyan nyomokat hagyott, ami miatt az emberek egymás ellen fordulnak, mondták el a helyiek. Földes András videóriportjának 3. része Ukrajnából.

Miért rettegnek az ukránok ott is, ahonnan már elűzték az oroszokat? - Földes András filmje Kelet-Ukrajnából

A félelem légköre mérgezi a felszabadulás örömét, tapasztaltuk az éppen csak felszabadított Kelet-Ukrajnában. Vajon joggal börtönözték be a fiatal anya rendőr férjét? Miben hasonlít a magyar kormány és az ukrán oroszbarátok véleménye? Az orosz fennhatóság olyan nyomokat hagyott, ami miatt az emberek egymás ellen fordulnak, mondták el a helyiek.

Az ukrán hadsereg orosz támadásokat vert vissza Donyeckben

Az ukrán hadsereg orosz támadásokat vert vissza az Ukrajna délkeleti részén található Donyeck megyében az elmúlt 24 órában – közölte az ukrán vezérkar napi helyzetjelentésében hétfőn.

Az oroszok Bahmut és Avgyijivka városa ellen is támadást indítottak. Oleh Zsdanov ukrán katonai elemző szerint Harkiv megyében szintén összecsapásokra került sor.

Ezek olyan területek, amelyeket az ukrán csapatok szeptemberben és októberben visszafoglaltak a megszálló erőktől.

(MTI)

Mindkét fél Bahmutnál vonja össze a csapatait

Az utóbbi napokban az ukránok jelentős erősítést küldtek a donbaszi Bahmuthoz, a csapatok között ugyanúgy megtalálni a különleges egységek, mint a gyengébb harcértékű területvédelmi zászlóaljak katonáit.

Ezzel párhuzamosan az oroszok folytatják a Bahmut elleni offenzívájukat, a Wagner-csoport fegyveresei újra és újra rávetik magukat a jól védett ukrán állásokra, ám most már kiegészültek a Herszon mellől átcsoportosított orosz csapatokkal is.

Ez az egyetlen szegmense a frontnak, ahol az oroszok továbbra is támadóan lépnek fel, mindenhol máshol védelemre rendezkednek be a csapataik.

(New York Times)

A Kreml szóvivője cáfolta, hogy az orosz erők az ukrajnai Zaporizzsja atomerőmű elhagyását terveznék

Dmitrij Peszkov sajtótájékoztatóján a Zaporizzsjai erőművel kapcsolatos hírekre utalva közölte az újságírókkal, hogy ne keressenek jeleket ott, ahol nincsenek.

Ezt követően arról beszélt, hogy a Kreml üdvözli a Vatikán ajánlatát, hogy tárgyalási helyszínt biztosítana az ukrajnai konfliktus megoldásához, de Kijev álláspontja ezt lehetetlenné teszi.

Ferenc pápa 10 nappal ezelőtt a La Stampa olasz napilapnak adott interjújában megismételte, hogy a Vatikán kész mindent megtenni a közvetítés és az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus lezárása érdekében.

(Guardian)

Az USA fontolgatja, hogy 160 kilométeres hatótávval rendelkező robbanófejeket küldjön Ukrajnának

A Pentagon fontolóra veszi a Boeing javaslatát, hogy olcsó, kisméretű precíziós bombákkal lássa el Ukrajnát, amelyeket a bőségesen rendelkezésre álló rakétákra szerelnének fel.

Ez lehetővé tenné Kijev számára, hogy messze az orosz vonalak mögötti ellenséges területeket támadja, miközben a Nyugat azon fáradozik, hogy kielégítse az ukrán fegyverigényt.

Ukrajnának kétségbeesetten szüksége van kifinomultabb fegyverekre, mivel a háború elhúzódik, és az amerikai és szövetséges katonai készletek egyre szűkülnek.

A Boeing által javasolt precíziós bombákat már 2023 tavaszán leszállíthatják. A lövedék a GBU-39 kis átmérőjű bombát (SDB) és az M26-os rakétahajtóművet kombinálja, mindkettő bőséggel megtalálható az amerikai készletekben.

(Sky News)

Újra van áram Herszon egyes részein

Fényképek terjednek a közösségi médiában arról, hogy újra van áram Herszon egyes részein.

Az oroszok nem hagyták el a zaporizzsjai atomerőművet

A zaporizzsjai atomerőmű továbbra is orosz ellenőrzés alatt áll – közölte a megszállt Enerhodar város vezetése. A bejelentést azután tették, hogy Petro Kotin, az Energoatom vezetője vasárnap arról beszélt az ukrán köztévében, hogy elképzelhető, hogy az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű feladására készülnek. Kotin szerint vannak erre utaló jelek, például az, hogy az oroszok csomagolnak, és közben ellopnak mindent, amit csak érnek.

(Guardian)

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!