szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kapcsolat, amely elért Afganisztántól Németországig, és egy gyár, amely csak Debrecenben szúrt szemet – kollégánk az elmúlt hónapban két kisfilmet is forgatott Németországban, közéleti podcastunkban pedig elmesélt mindent, ami ezeknek a hátterében történt.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

Kollégánk, Földes András nemrégiben tért vissza németországi riportútjáról, ahol először a debreceni CATL akkumulátorgyár erfurti testvérét vizsgálta meg közelebbről, majd egykori afganisztáni fixerével találkozott Trierben, és mutatta be történetén keresztül az afgán menekültek helyzetét, és tudott meg titkokat korábbi, afganisztáni riportútjáról.

Közéleti podcastunk, a Fülke legfrissebb epizódjában Földes András Nagy Iván Lászlónak mesélt mindarról, ami a riportokból kimaradt: kiderül, hogyan kezdődött barátsága egykori fixerével egy tálib tábor fogságában, mi történt velük az amerikai kivonulás utáni Afganisztánban, hogyan változott azóta az élet a Talibán keze alatt, és hogyan láthatták újra egymást, már Németországban; valamint arról is szó volt, hogyan találkozott a NER szellemével Kelet-Németországban, és miért nem tiltakoztak a németek a kínai CATL akkumulátorgyára ellen.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcastson, Google Podcastson vagy SoundCloudon!

  • 0:52: Hogyan ismerte meg afganisztáni fixerét, akiről a mostani kisfilm szól?
  • 2:18: Mit csinál egy fixer? Miért vállalja be valaki egy konfliktuszónában?
  • 5:28: Hogyan indult András és Naszír útja Afganisztánban? Merre jutottak el, hogyan lett barátság egy feszült kezdésből?
  • 11:40: Hogy lehet egyszerre befogadó és elnyomó az afgán kultúra?
  • 14:24: Miben változott az afgán helyzet az azóta eltelt bő egy évben?
  • 18:13: Mire számíthat egy (afgán) menekült jelenleg Németországban? Mennyire lehet ígéret földjeként tekinteni az európai életre?
  • 24:38: Hogyan találkozott András a NER hangulatával Kelet-Németországban?
  • 28:08: Miért nem tiltakoztak a helyiek az akkumulátorgyár ellen?
  • 31:25: Mi igaz abból, hogy helyiek dolgoznak a kelet-németországi akkumulátorgyárban?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Földes András hvg360

Németországban tudtam meg, milyen veszélyben voltam Afganisztánban – Földes András új filmje

Másfél éve nem látták egymást, most ismét találkoztak, a körülmények azonban teljesen mások – Földes András Németországban kereste fel egykori afganisztáni segítőjét. Kiderült, milyen állapotok vannak most Afganisztánban, miként juthat ki onnan az, akinek mennie kell, és miért lehet köze egy ilyen döntésnek ahhoz, hogy valaki egy külföldi újságírónak, ebben az esetben pont Földes Andrásnak segített. (A filmben felidézett afganisztáni felvételeket Földes András még a Telex újságírójaként készítette.)