szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német vezetés a többi európai országot arra ösztönzi, hogy vegyék ki jobban a részüket Ukrajna támogatásából.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A felére csökkentheti Németország az Ukrajnának szánt katonai támogatás összegét – írja a Politico.

Christian Lindner német pénzügyminiszter szerdán részletezte az ország 2025-ös költségvetés-tervezetét, amelyben az ukrajnai támogatás összege az eddigi felére, 4 milliárd euróra csökkent. Az így felszabadult forrástöbblettel finanszírozzák majd a szociális és klímavédelmi kiadásokat. A német pénzügyminiszter úgy véli, Ukrajnának más „európai forrásokra” és a befagyasztott orosz vagyonból remélt bevételre kell támaszkodnia majd. Júniusban a G7-csoport megállapodott abban, hogy 50 milliárd dollár értékben hitelt biztosítanak Ukrajnának, amelynek fedezete az orosz oligarchák lefoglalt vagyona.

A költségvetés-tervezetről a bejelentést azelőtt tették meg, hogy a német politikusok nyári szabadságra mennének, ami arra utal, tisztában vannak azzal, mennyire politikailag kényes lépés. Kijev többször fejezte ki nemtetszését azzal kapcsolatban, hogy Berlin túl sok támogatást ígér, de keveset juttat el Ukrajnába. Olaf Scholz kormánya az ukrajnai háború kitörése után nevetség tárgya lett, mert hetekkel később tette első felajánlását az ukrán katonáknak: sisakokat. Ennek ellenére a német kabinet ma már nemcsak felszerelést, páncélozott járműveket és fegyvereket küldött, hanem légvédelmi rendszereket is.

Két hete a német vezetés még éjszakába nyúlóan vitázott arról, hogyan segítsenek Ukrajnának anélkül, hogy megsértenék a német adósságszabályokat. A német költségvetés rugalmasságát korlátozza az az alkotmányban rögzített adósságfék, amely a szövetségi hiány mértékét az ország GDP-jének 0,35 százalékában maximalizálja, kivéve vészhelyzet esetén. A német vezetés az ukrajnai háborút nem minősítette ilyen vészhelyzetnek, ezért tartaniuk kell magukat az adósságfékhez.

A német védelmi miniszter, Boris Pistorius a többi európai országot is arra kérte, hogy támogassák jobban Ukrajnát. Olaf Scholz német szövetségi kancellár szintén erre kérte az európai országok vezetőit. Ha novemberben az amerikai elnökválasztáson ismét Donald Trump republikánus elnökjelölt nyer, elképzelhető, hogy Európa egyedül marad Ukrajna támogatásában.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!