Tetszett a cikk?

Egy spanyol újságírónak álcázott állítólagos orosz katonai hírszerzőt engedtek szabadon.

Nagy nemzetközi fogolycsere zajlott csütörtökön: Oroszországban többek között kiszabadult a The Wall Street Journal riportere, Evan Gershkovich, Paul Whelan tengerészgyalogos veterán és Alsu Kurmasheva orosz–amerikai rádiós újságíró, viszont például Németország elengedte Vagyim Kraszikov KGB-ezredest, akit 2019-ben életfogytiglanra ítéltek, miután Berlinben meggyilkolt egy volt csecsen katonát.

A lengyel média beszámolói szerint Lengyelország is részt vett az akcióban. Pavel Rubcovot engedték el a vizsgálati fogságból, aki Pablo Gonzalez néven spanyol újságíróként szerepelt, de a gyanú szerint a GRU, az orosz katonai hírszerzés tisztje. Két éve tartóztatták le, bírósági tárgyalására várt.

Mint a Gazeta Wyborcza írja, Rubcov a Szovjetunióban született, apja orosz, anyja viszont az 1930-as években a Szovjetunióba emigrált spanyol család leánya, aki aztán fiával együtt visszatért Spanyolországba. A fiú újságíró lett, baloldali spanyol lapoknak dolgozott, és kapcsolatot tartott a meggyilkolt Borisz Nyemcov egykori politikus nevét viselő alapítvánnyal. Találkozott a 2023-ban Oroszországban elítélt, szabadságát most szintén visszanyert Vlagyimir Kara-Murza ismert ellenzéki vezetővel is.

Emberkereskedelem orosz módra, azaz így cserél foglyokat a Kreml és a Nyugat

A hidegháború vége óta legnagyobb fogolycserét hajtották végre Oroszország és a Nyugat között, 26 személy nyerte vissza a szabadságát. A fogolycsere jól jöhet a Fehér Háznak, de lehetnek negatív következményei is.

Spanyol útlevele Pablo Gonzalez névre szólt, míg az orosz okmányban Pavel Rubcovként szerepelt. Legutóbb Ukrajnából tudósított, de onnan kiutasították, mert nem volt akkreditálva. A lengyel hatóságok 2022-ben vették őrizetbe, mert több bizonyítékot találtak arra, hogy valójában az orosz katonai hírszerzés embere. Ezt azonban Spanyolországban vitatták: a valenciai újságíró-szövetség szólásszabadság-díjat adományozott neki, amelyet egy Free PabloGonzalez (Engedjék Szabadon Pablo Gonzalezt) nevű szervezet képviselője vett át, idén februárban pedig José Manuel Albares spanyol külügyminiszter követelte, hogy azonnal tartsanak nyilvános tárgyalást, és mutassák be az újságíró bűnösségének bizonyítékait.

A szocialista politikus követelése csütörtökön okafogyottá vált, Rubcov alias Gonzalez szabadon elhagyhatta Lengyelországot. A titkosszolgálatokat felügyelő lengyel miniszter szóvivője szerint Lengyelország – ez esetben a köztársasági elnök, a miniszterelnök és a kormány teljes egyetértése mellett – a szoros lengyel-amerikai szövetségesi kapcsolatokra, a közös biztonsági érdekekre és az azonosan értelmezett demokratikus értékekre tekintettel egyezett bele abba, hogy az előzetes letartóztatásban lévő orosz–spanyol állampolgár a lengyel törvényeknek megfelelően részese legyen a fogolycserének.

Üröm az örömben: a WSJ köszönti szabaduló újságíróját, de figyelmezteti az amerikai kormányt

A Wall Street Journal vezércikkben üdvözli, hogy a lap tudósítója csaknem 500 nap után kiszabadult Putyin gulágjáról, ám egyben arra figyelmeztet, hogy nem Gershkovich lesz az utolsó túsz, ha nem változik meg az amerikai politika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!