szerző:
Medvegy Gábor
Tetszett a cikk?

Az ország eddig nem küldött fegyvereket Ukrajnának, de ha szorosabbá válik Moszkva és Phenjan viszonya, megfontolják.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Fontolóra veheti Dél-Korea, hogy fegyvereket szállítson Ukrajnának azután, hogy az ország hírszerzése úgy értesült, Észak-Korea katonákat küld Ukrajna ellen harcolni Oroszország oldalán.

A Reuters a dél-koreai elnöki hivatal magas rangú tisztviselőjére hivatkozva azt írja, hogy diplomáciai, gazdasági és katonai intézkedéseket is előkészítenek az Észak-Korea és Oroszország közötti katonai együttműködésre válaszul. Ezek között szerepel, hogy Ukrajnát halált okozó fegyverekkel láthatják el, ha súlyosbodna a helyzet. A lehetséges forgatókönyvek között szerepel, hogy védelmi célokra küldenek fegyvereket Ukrajnának, „de ha úgy tűnik, hogy túl messzire mennek, fontolóra vesszük a támadó célú felhasználást is” – mondta újságíróknak a meg nem nevezett tisztviselő.

Észak-koreai katonákról készült videó egy orosz kiképzőbázison

A videó megerősíti azokat a korábbi dél-koreai és ukrán állításokat, amelyek szerint észak-koreai katonákat akarnak bevetni az ukránok ellen.

Bár nyugati országok és Kijev is igyekszik rávenni Dél-Koreát arra, hogy szállítson fegyvereket Ukrajnának, eddig az ország nem nyújtott ilyen támogatást, helyette más jellegű segítséget, például aknamentesítő felszerelést küldött.

A dél-koreai Nemzetbiztonsági Tanács rendkívüli ülésen vitatta meg, milyen válaszok adhatók Észak-Korea fokozódó katonai együttműködésére Oroszországgal. A testület szerint Phenjan „bűnszervezetként” viselkedik, amikor fiatal embereket küld harcba „Oroszország zsoldosaiként”, miközben nem törődik az otthon maradók megélhetésével és jogaival. „Kormányunk az észak-koreai csapatok azonnali kivonására szólított fel, és ha folytatódik a katonai együttműködés Észak-Korea és Oroszország között, nem fogunk tétlenül ülni, hanem határozott választ adunk a nemzetközi közösséggel együtt” – közölték.

A Defence Blog a dél-koreai fegyveres erők tájékoztatására hivatkozva azt írta, hogy 155 mm-es lőszert küldhetnek Ukrajnának, de ehhez törvénymódosításra is szükség lesz, a hatályos dél-koreai jogszabályok ugyanis a közvetlen és közvetett fegyverszállítást is tiltják.

Nemzetközi lapszemle: Riasztó, hogy észak-koreai katonák érkeztek az ukrajnai háborúba

Az észak-koreai katonák felbukkanása sokat nem változtat az erőviszonyokon Ukrajnában, ám a politikai vonatkozás riasztó, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A NATO főparancsnoka szerint a katonai szervezetnek még jobban fejlesztenie kell az elrettentő képességét. Ugyanerről beszél a Daily Telegraphban Hamish Bretton-Gordon katonai szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!