Ma megint megpróbálják elmozdítani a dél-koreai elnököt
A szöuli parlament szombaton ismét szavaz a dél-koreai köztársasági elnök, Jun Szogjol esetleges felelősségre vonásáról, amiért a múlt héten rövid időre hadiállapotot hirdetett.
hvg.hu/MTI
Az elnök az eredménytelen költségvetési vita miatt hirdette ki a hadiállapotot azzal az indokkal, hogy az ellenzék “nemzeti válságba” sodorta az országot. A parlament nem sokkal később drámai ülésen élt vétójogával, mire Jun néhány óra múlva feloldotta a statáriumot.
Az eseményeket akkor ebben a cikkben dolgoztuk fel:
Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével, majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.
A mostani lesz a második kísérlet Jun felelősségre vonására. Az első kísérlet egy héttel ezelőtt kudarcba fulladt, mert Jun pártja képviselőinek túlnyomó többsége bojkottálta a szavazást. Az indítvány sikeréhez kétharmados többségre van szükség. Ez azt jelenti, hogy az ellenzéki DP pártnak legalább nyolc szavazatra lesz szüksége az elnök PPP pártjának soraiból ahhoz, hogy az elnököt elmozdítsák hivatalából.
A szöuli parlament épülete előtt számos tüntető gyűlt össze szombaton az államfő eltávolítását követelve. A dél-koreai Yonhap hírügynökség beszámolója szerint szombaton országszerte gyűléseket tartanak Jun Szogjol elnök felelősségre vonását követleve a hadiállapot kihirdetése miatt. A kormányzó konzervatív Néphatalom Párt (PPP) képviselőit a vádemelés támogatására sürgető tüntetések minden nagyobb városra kiterjedtek.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.