szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

„Olyan nemzetközi szabályozási rendszerekre van szükségünk, amelyek inkább ösztönzik a mesterséges intelligencia technológiáinak létrehozását, mintsem elfojtják azt” – mondta J. D. Vance, Donald Trump alelnöke.

Az Egyesült Államok a szabályozások korlátozását szorgalmazta, és nem írta alá a kedden zárult párizsi Mesterséges Intelligencia Akciócsúcs zárónyilatkozatát, amelyben hatvan ország a „nyílt”, „befogadó” és „etikus” mesterséges intelligenciára szólított fel.

Az aláírók – köztük Kína, a két társzervező, Franciaország és India, valamint Magyarország is – a mesterséges intelligencia (MI) irányításának jobb koordinációja mellett foglaltak állást, amihez szerintük „globális párbeszédre” van szükség. Felszólítottak a „piaci koncentráció” elkerülésére is, annak érdekében, hogy ez a technológia hozzáférhetőbbé váljon mindenki számára. A Reuters szerint a dokumentumot Nagy-Britannia sem írta alá.

A találkozó célja közös álláspont kialakítása volt a globális mesterséges intelligencia irányításáról. Az állam- és kormányfők és az ágazat vezetői részvételével tartott kétnapos találkozó második napját J. D. Vance amerikai alelnök beszéde és az amerikai mesterséges intelligenciába történő 500 milliárd dolláros beruházási terv bejelentése fémjelezte.

„Amerika mindannyiukkal partner akar lenni, de olyan nemzetközi szabályozási rendszerekre van szükségünk, amelyek inkább ösztönzik a mesterséges intelligencia technológiáinak létrehozását, mintsem elfojtják azt” – mondta az amerikai alelnök. „Mi minden erőfeszítést meg fogunk tenni annak érdekében, hogy ösztönözzük a növekedést támogató MI-politikákat” – tette hozzá.

J. D. Vance azt is hangsúlyozta, hogy „az Egyesült Államok vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia területén, és ezt meg is kívánja tartani”, hozzátéve, hogy „az amerikai mesterséges intelligenciát nem fogják a cenzúra eszközévé tenni”.

Az amerikai alelnök – akit munkaebéden fogadott Emmanuel Macron – óva intett a „tekintélyelvű rezsimekkel” való partnerségtől, Kínára utalva. „A velük való partnerség olyan, mintha a nemzetedet egy olyan tekintélyelvű mesterhez láncolnád, aki arra törekszik, hogy beszivárogjon, telepítse és átvegye az információs infrastruktúrádat” – fogalmazott.

Az amerikai törekvésekre válaszul Emmanuel Macron hangsúlyozta, hogy „szabályokra” és „bizalmi keretre” van szükség a mesterséges intelligencia fejlesztésének támogatásához. „Szükségünk van ezekre a szabályokra ahhoz, hogy az MI előrehaladhasson”, és „tovább kell fejlesztenünk az MI nemzetközi irányítását” – mondta záróbeszédében a francia elnök.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a találkozón jelentette be, hogy az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében 200 milliárd eurót fordítanak a mesterséges intelligencia fejlesztésére.

Az EU 50 milliárd euró közpénzt irányoz elő a szövetségben részt vevő nagy cégcsoportok által felajánlott 150 milliárd eurón felül. „Ez lesz a világ legjelentősebb partnersége a köz- és magánszféra között a megbízható mesterséges intelligencia fejlesztésére” – mondta, utalva az EU AI Champions Initiative névre keresztelt szövetségre, amely több mint hatvan vállalatot tömörít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!