szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Hat izraelit adtak át a Hamász fegyveresei, cserébe 600 palesztin fogoly szabadul hamarosan.

Hat izraeli túszt adott át a Hamász a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek szombaton, ők az utolsó életben maradt túszok, akiket a jelenlegi túszalku keretében engedtek el.

A túszokat két helyszínen, az övezet déli sarkában, Rafahnál, valamint közepén, Nuszeirat menekülttáborban a korábbi alkalmakhoz hasonlóan megrendezett színpadi ceremónia keretében engedték szabadon maszkos fegyveresek.

Először Rafahban Avera Mangisztut és Tal Sohamot adták át. Mindketten a saját lábukon mentek fel az emelvényre, majd a vöröskereszt járművéhez. Két órával később Nuszeiratban a Nova zenei fesztiválról elhurcolt három fiatalt engedték beszállni a vöröskereszt járművébe. Ők is a saját lábukon, soványan, de mosolyogva mentek a rögtönzött színpadra az izraeli televízióban „terrorszínháznak” nevezett eseményen. A hatodik túszt, a harminchat éves Isam Al-Szajedet Gázavárosban a kamerák jelenléte nélkül, csendben juttatják el Izraelbe.

Ketten, az etióp-izraeli Avera Mengisztu és a beduin kisebbséghez tartozó Hisam Al-Szajed mentális problémákkal küzd, ők évekkel ezelőtt saját akaratukból lépték át a Gázai övezet határát, ahol azóta fogolyként bántak velük. Al-Szajedet palesztinnak minősítették, és északon, Gázavárosnál ceremónia nélkül adták át a közvetítőknek.

Leghosszabb ideig a harmincnyolc éves Mengisztut tartotta fogságban a a Hamász, ő tíz és fél éve lépte át a Földközi-tenger partjánál a határkerítést, kiszabadításáért azóta harcolt Izrael etióp-zsidó közössége.

A szombaton elengedett 27 éves Elija Kohen a barátnőjével érkezett 2023. október 7-én a Gázai övezet határához közel megrendezett Nova zenei fesztiválra, és amint észlelték, hogy terroristák támadták meg a rendezvényt, óvóhelyre menekültek. A betonból épített bunkerbe sok fiatal menekült, de a legtöbben közülük életüket vesztették, miután a Hamász fegyveresei kézigránátokat dobtak közéjük. Elija és barátnője, Ziv azonban életben maradtak, a fiatal nő a holttestek alatt halottnak tetette magát és megmenekült, Eliját viszont a terroristák magukkal vitték a Gázai övezetbe, ahol azóta alagutakban, embertelen körülmények között tartották fogva és kínozták a már kiszabadult izraeliek beszámolói szerint.

A 23 éves Omer Venkertet szintén a fesztiválról rabolták el, akárcsak a 22 éves Omer Sem Tovot. Venkert barátnőjét, a 22 éves Kim Damtit meggyilkolták a fesztiválon, Sem Tov barátait pedig túszul ejtették, ők 2023 végén, több mint ötven nap után, az első túszmegállapodás keretében kiszabadulhattak.

A 40 éves Tal Sohamot feleségével, valamint három- és nyolcéves gyermekével együtt Beeri kibucból hurcolták el, ahol éppen felesége rokonságát látogatták meg, családja az idei első túszalkuval visszatérhetett Izraelbe.

A Nemzetközi Vöröskereszt az izraeli hadsereg képviselőihez szállítja az 505 nap után szabaduló túszokat, onnan az övezet határánál fekvő Reim katonai támaszpontra viszik őket. Ott először is felmérik fizikai és mentális egészségi állapotukat, valamint találkozhatnak legközelebbi családtagjaikkal. Reimből helikopterekkel az Izrael középső részén fekvő Ichilov és Síba kórházba viszik őket kivizsgálásra, és szükség esetén orvosi kezelésre. Ott szélesebb rokonságuk és barátaik is találkozhatnak velük.

A túszalku első szakaszának lezárásaként jövő csütörtökön várhatóan négy halott túsz földi maradványait adják át a Nemzetközi Vöröskereszt közvetítésével Izraelnek. A zsidó államnak cserébe mintegy 600 palesztin foglyot kell szabadon engednie. A Palesztin Foglyok Hivatala szombaton közölte, hogy megkapta a listát, arról, várhatóan kiket engednek szabadon, közülük 50-en életfogytiglani, 60-an hosszú büntetésüket töltötték, 445-en pedig 2023. október 7. óta voltak fogva tartva – írja a CNN.

Átadta a Hamász Izraelnek Shiri Bibasz holttestét, aki helyett elsőre egy azonosítatlan halottat küldtek

Az igazságügyi orvosszakértők is megállapították, másodjára már valóban azt a holttestet küldte a Hamász Izraelbe, amelyről a túszalkuban szó volt.

Amennyiben az első szakasz sikeresen véget ér, a részleteiben még nem tisztázott tűzszüneti és túszalku-megállapodás második szakaszában ötvenkilenc élő és halott, Gázába hurcolt ember sorsáról születik döntés, akik közül izraeli hírszerzési információk szerint legkevesebb harmincöten már nincsenek az élők sorában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!