szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A demonstrációk éppen a függetlenségi háború kezdetének 250. évfordulójára estek.

Szombaton az Egyesült Államok több városában tüntettek a Trump-adminisztráció ellen. A résztvevők az Elon Musk-féle megszorítások és a szövetségi alkalmazottak létszámának csökkentése ellen, valamint az országban illegálisan tartózkodók önkényes kitoloncolása ellen vonultak utcára.

Az „50501”, azaz „50 tiltakozás, 50 állam, 1 mozgalom” néven ismert tüntetések egybeestek az amerikai függetlenségi háború kezdetének 250. évfordulójával – írja a BBC.

Portlandban néhány ezres, míg Denverben és San Franciscóban néhány száz fős tömeg demonstrált. A fővárosban, Washingtonban a Fehér Ház előtt jelentek meg tüntetők, New Yorkban pedig a belvárosban, Manhattan-ben vonultak az utcára aktivisták.

A tüntetéseken több táblán szerepelt Kilmar Abrego Garcia neve. A Maryland államban élő salvadori állampolgár, aki 2011-ben illegálisan érkezett az Egyesült Államokba, a Trump-adminisztráció szerint a terrorszervezetté nyilvánított MS-13 bűnszervezet tagja, emiatt Salvadorba toloncolták vissza, ahol szigorított börtönben őrzik.

A kitoloncolásra vonatkozó hatósági intézkedéssel kapcsolatban a kormányzat elismerte, hogy adminisztrációs hiba történt, és szövetségi bírói határozat született arról, hogy egy új kitoloncolási eljárás érdekében a férfit vissza kell szállítani az Egyesült Államokba.

Chris Van Hollen, Maryland állam demokrata szenátora nemrég Salvadorba utazott, hogy találkozzon Abrego Garciával. A politikus szerint Maryland lakosáról van szó, aki amerikai feleségével és gyermekével élt az államban.

A héten a Fehér Ház szóvivője közölte, hogy Kilmar Abrego Garciával szemben kitoloncolásról szóló bírósági határozat van érvényben 2019-ből. Akkor a bíróság úgy határozott, hogy hazájába nem szállítható vissza, mert egy ott működő bűnszervezet részéről életét veszély fenyegeti.

A Gallup nevű közvéleménykutató legfrissebb felmérése szerint a szavazók 45%-a van megelégedve Trump teljesítményével hivatali idejének első negyedévében, ami több, mint az első kormányzása alatt ugyanebben az időszakban tapasztalt 41%-os elégedettség (bár ezúttal jobb számokkal indult).

Ez még mindig alacsonyabb, mint az 1952 és 2020 között megválasztott elnökök első negyedévi 60%-os átlaga.

(BBC, MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!