szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zöldpolitika jól felvetett témáival a szavazásban bizonytalanok jelentős részét tudnák mozgósítani a pártok, és még a párt nélküli biztos szavazók csoportjából is nagyot meríthet az, aki hiteles üzeneteket tud megfogalmazni – derül ki egy friss felmérésből.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

A választási részvételüket illetően bizonytalan szavazók fele, körülbelül 150 ezer fő menne el biztosan szavazni egy pártra, ha az hitelesen képviselné a zöld ügyeket, további 110 ezren pedig valószínűnek mondták a szavazáson részvételüket, ha lenne a környezetvédelmet hangsúlyosan megjelenítő párt – derült ki a Green Policy Center megbízásából a Závecz Research által készített reprezentatív közvélemény-kutatásból.

A csütörtökön bemutatott, február második felében készült telefonos felmérés adatai alapján még annak a félmillió szavazónak is, aki részvételét biztosra ígéri, de még nem döntött arról, hogy kit választ, a negyede, azaz 125 ezer ember szavazna arra a pártra vagy politikai oldalra, amelynek a programjában kiemelt szerepet tölt be a környezet- és klímavédelem.

Van piaci rés ezen a területen

– mondta a felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Závecz Tibor, a Závecz Research ügyvezető igazgatója, aki szerint összesen 310 ezer olyan szavazót azonosítottak, aki bizonytalan a részvételben, valamint további 150 ezer olyan embert, aki biztosan elmenne szavazni, ha lenne olyan politikai erő, amely hitelesen képviselné a zöld értékeket.

Ez a hazai választási kampányban az orosz-ukrán háború és az orosz fosszilis energiahordozóktól való függetlenedés kontextusában is különösen aktuális – kommentálta a felmérés adatait a Green Policy Center (GPC) zöldpolitikai szakmai műhely, amely szerint már most látszódnak azok az uniós törekvések, amelyek felgyorsítanák a megújuló energiaforrásokra való átállást, és csökkentenék az orosz energiafüggőséget az energiabiztonság érdekében, ami Magyarország számára alapvetően más helyzetet teremtene.

Huszár András alapító szerint ezért alapjaiban kell újragondolni a jelenlegi hazai energiapolitikát, amiben például nincs szó a gáz esetleges kivezetésének majdani időpontjáról, elő kell venni az energiaigény csökkentésének kérdését, valamit felülvizsgálni a megújulókkal kapcsolatos hozzáállást, és nyitni a jelenleg kizárólag a napenergiát középpontba állító fókuszon.

Arra is emlékeztetett, hogy a zöld kérdések sosem jelentek meg a hazai választási kampányokban (kivéve 2014-ben a Paks II. ügyét) pedig komolyan kellene beszélni róluk, hiszen a jelenlegi évtized döntő lesz a 2050-ig vállalt klímasemlegesség elérése szempontjából, és a következő kormányzati ciklus ennek az időszaknak jelentős részét lefedi.

Ha valaki jól célzott üzenetekkel tud kommunikálni, az jelentős hatással lehet a választások kimenetelére, van rá fogadókészség

– mondta, hozzátéve, hogy a biztos szavazóknál sem kevésbé lehet fontos ez a kérdés.

A hvg.hu kérdésére, hogy miként tudnának hiteles üzeneteket megfogalmazni a pártok, jelezte, lehetne létező alternatívákat felvetni Paks II. és a gázfüggőség kérdésében is. Závecz Tibor az energiakiszolgáltatottság, az energiatakarékosság, és -hatékonyság kérdését emelte ki, mint amelyek még fontosak lehetnek a hátralévő kampányidőszakban.

A felmérésből kiderül az is, hogy mik lennének a zöld témában a legnépszerűbb megközelítésmódok, intézkedések a bizonytalanok körében, amikre a válaszadók egy 1-től 5-ig terjedő skálán legalább négyes vagy afeletti értéket adtak:

  • a lakóépületek energiahatékonyságának kormányzati támogatása;
  • a magyar költségvetési kiadásokban meghatározónak kell válnia a klímavédelmi szempontnak;
  • a közúti forgalom korlátozása mind országos, mind helyi szinten a CO2-kibocsátás és a légszennyezettség csökkentése érdekében.

Úgy tűnik, a lakóépületekkel kapcsolatos hozzáállást a kormány is érzékeli, akár erre is utalhat például, hogy a héten minden jelentkező számára kedvezően módosították az ingyen napelemes pályázat kiírását:

Úgy nyerhet minden jogosult pályázó ingyen napelemet, hogy nem emelik a keretet - hol a trükk?

Az ingyen napelemes program minden jogosult pályázója megkapja a támogatást - derült ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium keddi közleményéből. A bejelentés alapján 10 ezerrel több pályázatot fognak tudni támogatni úgy, hogy közben a program teljes keretösszege maradt a régi. Megkérdeztük, ezt hogy lehet megcsinálni.

Érdekes módon elég sokan lennének hajlandóak közülük többet fizetni a klímavédelem érdekében, hiszen áltagosan 3,7-es támogatottságot ért el az az állítás, hogy „akkor is fontos a klímaváltozás következményeit mérsékelnünk és a jövő generációnak biztonságosabb világot teremtenünk, ha emiatt bizonyos termékekért a lakosságnak többet kell majd fizetnie, ezzel megegyező értéket kapott egy önálló zöld- és klímaügyi minisztérium létrehozása is.

A kutatás további fontos megállapításai:

  • a bizonytalan választók nagy mértékben aggódnak a klímaváltozás hatásai miatt (45 százalékuk nagyon, 23 százalékuk a közepesnél jobban),
  • a legtöbben egyetértenek azzal, hogy Magyarországon már most is érezhetőek a klímaváltozás következményei,
  • a bizonytalanok 89 százaléka tartja fontosnak, hogy a mindenkori magyar kormány mindent megtegyen a klímaválság súlyosbodásának elkerülésére,
  • 63 százalék szerint ugyanakkor nem esik elég szó a kampányban a klímaváltozás és a környezetvédelem kérdéseiről,
  • 92 százalék tartaná fontosnak, hogy az áprilisi választáson induló pártok programjában és kommunikációjában hangsúlyosabban jelenjen meg a környezet-, illetve klímavédelem,
  • az ellenzéki szavazók kevésbé elégedettek az ellenzék zöldprogramjával, mint a kormánypárti szavazók a kormánypárti zöld tervekkel.

Az 502 fős mintán alapuló felmérés készítői jelezték, hogy a klímaváltozás problémájára adott válaszok sem társadalmi, demográfiai, sem politikai attitűdök mentén nem osztották meg a válaszadókat, így például a megkérdezettek pártpreferenciától függetlenül is aggódnak a klímaváltozás hatásai miatt, és összességében nem tartják hitelesnek a pártokat a környezetvédelem terén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Gazdaság

A sokat szennyezők, a sokat fogyasztók vagy a gazdagok fizessék a klímapolitika költségeit?

Mindenképpen az emberek fogják megfizetni a zöld átállás költségét, amiről egyelőre nem is tudjuk biztosan, mekkora lesz – derült ki egy szerdai vitaesten. Eldönthetjük, hogy a társadalom melyik csoportja milyen mértékben járuljon ehhez hozzá, az viszont biztos, hogy az államnak nem kellene dotálnia a jacuzzik fűtését, és költhetné klímatudatosabban az adófizetők pénzét. A Green Policy Center vitaestjén egy volt paksi államtitkár és két zöld átalakulásban jártas közgazdász kereste a válaszokat a klímapolitika pénzégető kérdéseire.