Már egy éve 1,5 fokkal melegebb a világ, mint az iparosodás előtt volt
A másfél fokos átlagos melegedési mértéket kellene tartanunk a század végéig, ha el akarjuk kerülni a klímaváltozás legdurvább hatásait. Már egy éve folyamatosan nem sikerül.
hvg.hu
Meghaladta az 1,5 Celsius-fokot a globális felmelegedés átlagos mértéke az elmúlt 12 hónapban – derült ki a Copernicus Climate Change Service adataiból, amik a klíma “nagy és folyamatos” változására utal az intézet szerint.
A júniusi és júliusi hőmérsékletek minden korábbi rekordot megdöntöttek, és ennek nyomán is
a föld átlaghőmérséklete az elmúlt egy évben pontosan 1,64 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az iparosodás előtti, 1850-1900 közötti mért átlagértéknek.
Idén először kapott ízelítőt Európa a klímaváltozáskori forróságból. A tudósok egyre nyilvánvalóbb halálos veszélyként említik a hőhullámokat. Az uniós döntéshozók mintha más csatornát néznének.
Ezzel ugyanakkor még nem jelenthető ki, hogy elbuktuk a 2014-es Párizsi klímacélokat, amelyek értelmében a század végéig 1,5 Celsius fok alatt kell tartani a globális melegedés mértékét, mivel nem éves, hanem évtizedes átlagban kell mérni, emlékeztet a Guardian. Ugyanakkor már most rengeteg ember életére gyakorol negatív hatást az extrém hőhatás, és a szélsőséges időjárási jelenségek.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár cselekvést sürget az „éghajlati pokol” elkerülésére, miután a Meteorológiai Világszervezet (WMO) és az EU klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus is a klímaváltozás hatásainak felgyorsulásáról számolt be.
Azzal pedig, hogy ilyen hosszan folyamatosan magas az átlaghőmérséklet, egyre nagyobb a valószínűsége a klimatikus fordulópontok bekövetkeztének.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.