Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Két évvel ezelőtt bekövetkezett eseményt rekonstruáltak nemrég brit kutatók. A kutatás megmutatja, milyen súlyos volt a helyzet az Antarktisznál.
2022. márciusban rendkívüli hőhullám sújtotta az Antarktiszt, amely során volt, hogy 40 Celsius-fokkal volt melegebb az évszak átlagához képest. Ez a kiugrás elsőre furcsa anomáliának tűnhet, ám sokkal inkább képet ad arról, hogy mi várhat a Földre – írja az IFLScience.
A hőmérséklet megemelkedését 2022. március 18-án rögzítették a Concordia-Dome C kutatóállomáson, az Antarktisz keleti részén. Az eseményről szóló tanulmány minap jelent meg a Journal of Climate című tudományos lapban.
Az éves átlaghőmérséklet Concordiában –55 Celsius-fok körül mozog, bár ez évszakonként eltérő lehet. Télen mértek már –80 Celsius-fokot is, nyáron pedig –30 Celsius-fokig melegszik az idő. Ehhez képest 2022. március 18-án –9,4 Celsius-fokot mértek, ami nagyjából 40 Celsius-fokkal több az évszakos átlagnál. A hőhullám kiterjedése is igen erős volt, mintegy 3,3 millió négyzetkilométerre terjedt ki az Antarktisz keleti felében.
A hőséget az Indiai-óceánnál zajló heves trópusi ciklonok okozták, amelyek viszonylag meleg és nedves levegőt juttattak az Antarktisz belsejébe. Ha mindez nem lett volna elég, a Kelet-Antarktisz-fennsíknál is vastag felhőréteg jelent meg, ami bezárta a hőt a légkör alsó részébe.
Ilyen esemény a tudósok szerint százévente egyszer történhet meg, ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a jövőben sűrűbben előfordulhat.
A szakemberek korábban úgy gondolták, hogy az Antarktisz kevésbé érzi meg a klímaváltozást, ám a legújabb vizsgálatok szerint a terület négyszer gyorsabban melegszik, mint bármelyik másik a Földön. Ez azt mutatja, hogy egyre nagyobb hatással lesz a globális felmelegedés a területre, ennek pedig beláthatatlan következményei lesznek.