szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy héttel a monszun időszak vége előtt a szokásosnál mintegy húsz százalékkal kevesebb eső hullott Indiában, ami évtizedek, pontosabban 1972 óta nem látott szárazságot eredményezhet a hatalmas országban.

Szeptember 21-ig az ország teljes területét véve alapul a szokásoshoz képest 22 százalékkal volt kevesebb a csapadék - mondta az indiai meteorológiai intézet szóvivője. Számításaik szerint a csapadék hiánya a monszun végére 20 százalékra mérséklődik, ám még ez is katasztrofális hatással lehet az ország 235 millió földművesére.

A kevés eső már a monszun évszak kezdetén is jelentős károkat okozott a rizs-, a cukornád- és a földimogyoró-ültetvényekben, illetve kétségessé tette a vízerőművek és a téli öntözést biztosító tározók utánpótlását.

A szóvivő szerint a jelenlegi előrejelzési adatok alapján súlyosabb szárazságra számítanak, mint 2002-ben, 1987-ben és 1979-ben, amikor 19 százalékkal kevesebb csapadék hullott az átlagnál. A legrosszabb év eddig 1972 volt, akkor a monszun 23,9 százalékkal hozott kevesebb csapadékot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Évszázados szárazság sújthatja Afrikát a klímaváltozás miatt

A legutóbbi, egy évtizedig tartó szárazság, amely mintegy százezer embert ölt meg Afrika Száhel-övezetében, csak ízelítő abból a "megaszárazságól", amely a térséget sújthatja a globális klímaváltozás nyomán - közölték amerikai éghajlatkutatók a Science tudományos folyóirat legutóbbi számában.

MTI Tech

Kaotikussá válhat a klíma az Amazonas vidékén

Először jött az aszály, most pedig az áradás: az Amazonas-medence lakói évek óta az időjárás szélsőségeitől szenvednek, és az idén különösen súlyos az árvíz. Kutatók szerint azonban ez még csak a kezdet.

Tech

Időjárási szélsőségek: kisebb-nagyobb drámák

Június elejéig akkora volt az aszály, hogy a gazdák kárenyhítésben részesülnek. Utána viszont árvizeket okozott a heves esőzés. A globális felmelegedéssel feltehetőleg szaporodnak a hasonló, ma még szélsőségesnek tekinthető esetek.