szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A görög mitológia kecskelábú istene, Pán, a sípjába fújva ijesztgette az Árkádia hegyeiben utazó kereskedőket és pásztorokat. A megrémült emberek fejvesztve menekültek a riasztó hang elől Pán legnagyobb derültségére. A magát imígyen szórakoztató isten így vált annak a betegségnek a névadójává, melyet tökéletes jellemeznek a következő jelzők: ijesztő, ám veszélytelen.

„Kevés pszichológiai problémáról hallani annyit, mint a pánikról: filmek, könyvek garmadája foglalkozik vele, és a médiában is felkapott téma. A pánikzavar óriási karrierjét a jól körülhatárolható tünet-együttesének köszönheti, amelyben a gyógyszeripar is nagy üzletet látott. Pedig sincs szó különálló betegségről, a pánikroham egyszerűen intenzív szorongás” – magyarázza Keresztes Zoltán pszichiáter, pszichoterapeuta. Csakhogy a szorongás túl általános kórkép, nehezebb rá specifikus gyógyszereket eladni, marketinghadjáratokkal célba venni. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján, kattintson!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Pánik a cégnél: mitől retteghetünk?

Hogyan tudnak helytállni munkahelyükön a pánikbetegek? Miért titkolják a rájuk törő pánikrohamokat, és ki segít, hogy legyőzzék a krónikus szorongást? Magyarországon a lakosság negyede átélt már testi tünetekkel – heves szívdobogással, izzadással, olykor halálfélelemmel – járó rohamokat. A stresszes életkörülmények, a feszített munkatempó, a versenyhelyzet egyre több áldozatot követel. Pánik van. Kérdések és tények.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Pánikbetegség: van kiút a pokol bugyraiból?

Annak ellenére, hogy a pánikbetegség egyre gyakoribb, a páciensek nagy részénél nem ismerik fel rögtön a problémát. Pedig a félrekezelt pániknak súlyos következményei lehetnek. Pszichiátert és pszichológust kérdeztünk arról, hogyan lehet megelőzni, gyógyítani a nagy szenvedésekkel járó rohamokat.