A magyarok kedvence a hazai és az olasz
Meglepő eredménnyel zárult a IV. Nemzetek Sajtversenye. Egyszerre két győztes gurult a dobogó legfelső fokára: a magyar és az olasz sajt holtversenyben lekörözte a franciát, a spanyolt, a svájcit.
Immár negyedik alkalommal választotta ki a közönség, hogy 15 európai ország sajtjai közül melyik a favorit. S megint csak az derült ki, hogy a magyaroknak a hazai ízlik a legjobban, hiszen már tavaly is lekörözte a nemzetközi mezőnyt a mi jó kis Lajta sajtunk. Igaz, most a nagyérdemű kóstolók holtversenyben győztessé nyilvánították a magyar Ranolder mellett az olasz Pecorino Romanot is. A mezőny első felében azért ott vannak az olyan „szagos” nagyhatalmak, mint a francia, a spanyol, a svájci vagy éppen az ír.
A 25. Budapest Borfesztiválon tartott eredményhirdetésen a nevező országok nagykövetségeinek képviselői vették át a díjakat.
„Az idei egy egészen különleges év volt a verseny történetében. A szavazatok száma jelentősen emelkedett a korábbiakhoz képest: több mint négyezer voks érkezett. Egyre többen kóstolnak és voksolnak. Nem volt egyetlen kimagasló sajt, inkább eloszlottak a szavazatok. Az eredményt illetően is meglepődtünk, hiszen ezúttal holtverseny alakult ki az első helyen, ahol az olasz sajt mellett a hazai Ranolder végzett. A magyar győztes Sümegtej Ranolder sajtját egy mindössze néhány éve működő kis, vidéki üzemben készítik. Igazán karakteres sajt, ami egyedülálló baktériumflórának köszönhetően kapja jellegzetes ízét. Különleges volt idén az is, hogy a világ egyik legismertebb sajtmestere és sajtlovagja, Roland Barthélemy vezetésével elődöntőt tartottunk a magyar sajtoknak, ahol a francia szakember egyesével értékelte őket. Ráadásul olyan megtiszteltetés ért bennünket, hogy felkért: vegyünk részt a magyar sajtokkal, köztük a győztes Ranolderrel a jövő júliusi Salon du Fromage-on, vagyis a sajtok világkiállításán” – mondta el Gábossy Ádám, a IV. Nemzetek Sajtversenyét szervező SZEGA Camembert Kft. ügyvezetője.
A top 6
1. Ranolder (Magyarország) – Zsíros, kemény, zárt tésztájú sajt
A Ranolder sajt különlegessége a tradíción alapuló egyszerűségében és a kézműves készítési módszerek gondosságában rejlik. A sajt különleges karakteres ízét és illatát, a kissé kemény, de omlós állományát és a zárt szerkezetét elsősorban a kiváló minőségű tejnek, az egyedi baktériumflórának, valamint a hosszú, több hónapos levegőn történő kéregérlelésének köszönheti. A sajt íze különleges, karakteres, telt, rendkívül sokrétű, jól strukturált. A sajt ízei, aromái 15-20°C hőmérsékleten kóstolva a legintenzívebbek. A kezdeti enyhén édeskés és sós sajtos alap íz mellett határozottan és hosszan jelennek meg a kesudióra, valamint az aszalt gyümölcsök közül a fügére emlékeztető ízjegyek.
Pecorino Romano (DOP) (Olaszország) – Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű, hagyományos, körte formájú félkemény galíciai sajt
A Pecorino a tisztán juhtejből készült sajtok gyűjtőneve. Már a római legionáriusok is ezt fogyasztották. Valószínűleg a legközkedveltebb Pecorino sajt a Romano, mely Lazio tartományban készül. 12 hónap alatt érik meg, így fejlődik ki jellegzetes zamata: sós, gyümölcsös mellékízekkel. Minél idősebb, annál csípősebb ízű. Aromás, kemény sajt, mely kitűnően reszelhető.
2. Brie de Meaux (AOC) (Franciaország) – Ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott, nyerstejes, fehér nemes penésszel érő lágy sajt
A Brie de Meaux AOC az egyik legismertebb brie Franciaországban. Tehéntejből készül, kb. 2,5-3 kg-is kerek formában. A sajtot fehér nemespenészkéreg alkotja, vörösesbarna foltokkal. Belseje lágy, krémes. 8-10 hetes érési időszak után a legfinomabb.
3. Tetilla (DOP) (Spanyolország) – Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű, hagyományos, körte formájú félkemény galíciai sajt
A Tetilla a Spanyol Galícia vidék legjellegzetesebb sajtja. 1992 óta egyike annak a négy galíciai sajtnak, amelyek eredetvédettek. A név, tetilla jelentése – kis mell – mindent elmond a sajt alakjáról. Textúrája lágy, krémes. A Tetilla sárgás színű, vajas ízű, enyhén keserű és csípős érzettel. Érlelési ideje 10-30 nap, a meleg és nedves Galíciai éghajlaton.
4. Vacherin Fribourgeois (AOC) (Svájc) – Ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott, hagyományos, félkemény alpesi sajt
A Vacherin Fribourgeois AOC egy félkemény, nyers tehéntejből készült, mosott kérgű sajt. A tej, amelyből a sajtot készítik, fribourgeois-i tehenektől származik, akik alpesi füveket és vadvirágokat legelnek késő tavasztól egész nyáron. A hagyományos sajtkészítés biztosítja a sajt kellemes, diós ízét.
5. Porter sörös Cheddar (Írország) – Porter sörrel ízesített félkemény Cheddar sajt
Ezt a kézműves sajtot, a Guiness-gyárban előállított Porter sörrel ízesítik. A sajt legvonzóbb tulajdonsága a márványos színvilág, amit a barna sör és a cheddar sajt keveréke alkot. Tökéletes előételként, szeletelve, salátával. Íze édeskés, gazdag.
6. Finn ementáli (Finnország) – 6 hónapos érlelésű, zsíros, kemény sajt
A finn ementáli a 6 hónapos érlelés miatt egy erőteljes és aromás kemény sajt. Kellemes íze miatt nemcsak főzésre, sütésre használható, de egy szelet kenyér mellé is tökéletes kísérő.
A nemzetközi mezőny további sajtjai
Bördespeck (Németország) – Természetes füstölésű, hagyományos félkemény sajt
A Bördespecket 1879 óta gyártják Németországban. A régi hagyományokat követve borókabogyón és tölgyfán füstölik. Íze sós és enyhén füstös. Ízében jól kivehető a mogyoró aromája.
Charmois (Belgium) – Mosott kérgű, lágysajt, nyers tehéntejből
Belgium Vallon Régiójából származó mosott kérgű, nyers tehéntejből előállított sajt. Illata erőteljes, ám íze kellemes, mely a sós vajra emlékeztet. Textúrája krémes, és lágy. Gyümölcsös búzasör, vagy egy lágyabb Belga sör mellé kiváló párosítás.
Havarti (Dánia) – Félkemény, tehéntejes, érlelt sajt
A Havarti sajt Dánia legkedveltebb sajtjai közé tartozik. Egy belső érésű, kéreg nélküli, sima és enyhén fényes felületű sajt, számos kicsi szabálytalan lyukkal. Íze vajas, édeskéstől egészen a nagyon édesig változik. Az érlelés előrehaladtával a sajt íze egyre sósabbá válik, akárcsak a földimogyoró esetében. Grillezve, szeletelve és olvasztva is fogyasztható.
Blueshires (Egyesült Királyság) – Rétegelt, félkemény, érlelt sajt Stilton és a Double Gloucester sajtokból
A Blueshires a Stilton és a Double Gloucester sajtok rétegeiből álló félkemény sajt. A Double Gloucester tökéletesen illik a Stiltonhoz, és enyhíti a Stilton erőteljesebb ízét. Pazar, krémes ízvilágú sajt. Előállításához kizárólag a legjobb, és legfrissebb alapanyagokat használják fel.
Pidupäeva (Észtország) – 8 hónapos érlelésű, félkemény gouda sajt
A 8 hónapig érlelt gouda sajtot azoknak ajánljuk, akik az erőteljes sajtokat kedvelik. A 8 hónapos érlelési időszak alatt éri el a sajt az erőteljes, aromás íz világát. Rendkívül jól illik borokhoz vagy sajttálakhoz.
Manouri (PDO) (Görögország) – Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű, félkemény, fehér savósajt
A feta vagy a kefalotiri savójából készülő ősi sajt. A Manouri krémes és fehér, a textúrája akár egy könnyű túrós lepény. Szétolvad a szájban, üde, tejes, kissé citromos zamatú sajt. Aromája enyhén savanyú, akár a friss joghurté. Juh- vagy kecsketejből is készíthetik, különféle formákban.
Reypenaer V.S.O.P (Hollandia) – 2 éves érlelésű, kemény gouda sajt
A Reypenaer V.S.O.P.-t hagyományos módon egy kisebb sajtgyárban késztik. Ezt követően két évig érlelik egyedülálló mikroklíma alatt, Woerdenben, ahol természetes hőmérsékleti és a páratartalmi különbségek uralkodnak. A sajtnak igen intenzív íze van, összetett aromákkal, mint a karamell és csokoládé. A sajt rendkívül gazdag ásványi anyagokban.
Tolminc (OEM) (Szlovénia) – Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű, zsíros kemény alpesi sajt
Tolminc sajt, oltalom alatt álló eredet megjelöléssel rendelkező, ma az egyik legismertebb szlovén őshonos sajt. A források a „Tolminc” sajtot először a 13. században említik: abban az időben ezzel a sajttal fizették ki a földesúrnak járó adót. A sajtot legalább 60 napig érlelik. Íze édes, enyhén pikáns.