Varga Szabolcs
Varga Szabolcs
Tetszett a cikk?

Egy magyar startup a kiszolgált AK-47-eseket légfegyverré alakítaná, hogy a világszerte egyre nagyobb rajongásnak örvendő airsoftosok minél hitelesebb játékszerekkel támadhassanak egymásra a gyakorlópályán. Itthon azért a 300 ezer forint körüli árat kóstáló fegyver kicsit ijesztően hangzik, ezért külföldi vásárlókban bízik a magyar vállalkozás.

“2007 óta airsoftozom, és az évek során sok fegyvert fogtam a kezemben, szinte az összes gyártó termékét, és ugyan vannak remek utánzatok, részleteiben mégis eltérnek eredetiektől. Pedig ennek a sportágnak a hitelesség a lényege. Eleinte a gyengébb minőségben kivitelezett műanyag testű, kínai fegyverek elárasztották a piacot, de ezek egyre inkább kiszorulnak a sokkal valósághűbb, fémtestű eszközök javára. Ezért gondoltam, hogy a lehető legjobb megoldás az lenne, ha igazi, éles fegyvereket alakítanánk át” – mesél vállalkozási ötletéről Hegedűs Dániel, aki szerint a lényegi vonásokat még mindig lehagyják az utánzatokról a gyártók.

Az igazi megszállottak az illatra is adnak

„Jelenleg a legjobb minőségű airsoft fegyvereket a Real Sword gyártja, amelyek acélból készülnek, külsőleg nagyon jó minőségűek, azonban ezek továbbra is csak másolatok, míg mi igazi fegyvert adnánk a játékosok kezébe, csak átalakítva. Ég és föld a különbség, az éles fegyvereket például nem festik, hanem brunírozzák, így lesznek fekete színűek, aminek van egy jellegzetes illata. Az airsoft fegyvereket viszont csak simán feketére festik”– hívja fel a figyelmet az apró, de mégis jelentékeny különbségekre a pécsi egyetemen frissen diplomázott Hegedűs.

Halott már a paintballról? Na ez nem olyan.

Egy laikus könnyen egy kalap alá veheti a paintballt és az airsoftot, de valójában alapvetően más a két tevékenység, amit a két tábor minden nyilvános platformon igyekszik hangsúlyozni. A főbb különbség talán abban rejlik, hogy amíg a paintball egy akciódúsabb, lövöldözős játék, addig utóbbi esetében sokkal nagyobb szerepe van a küllemnek és a stratégiának. Az airsoft története a 80-as évek elején Japánban kezdődött, ahol a szigorú fegyvertartási szabályok miatt az állampolgárok nem tarthattak fegyvereket, de hogy a gyűjtők áldozhassanak hobbijuknak, ezért – akár a makettozásnál – az eredetiek mintájára, megalkották az airsoft fegyvereket. Ezek olyan légfegyverek, amelyek az eredeti daraboknál körülbelül ezerszer gyengébb erővel lövik ki golyóikat. Az ezekkel játszható játékok hasonlóak ugyan a paintballhoz, de azokban sokkal felülreprezentáltabb a stratégia és a megjelenés. Nem csak fegyvereik hasonlítanak jobban az igaziakra, de a játékosok is nagyobb figyelmet fordítanak öltözékükre, és melegítő helyett katonai egyenruhákban masíroznak.

Hegedűs tervének megvalósítása 2013-ban kezdődött, amikor egy németországi cégtől, a ZIB Militariától sikerült beszereznie egy AK-47-es testet, amelyen már elkezdődhetett a kísérletezés, hogy vajon beleférnek-e az airsoft belső alkatrészei. "A hatástalanított test mellé kiállítottak egy tanúsítványt, majd feladták postán – meséli az ötletgazda, aki a csomag megérkezése után belekezdett az átalakításba. Hosszas rajzolás és tervezés után arra jutott, hogy minimális átalakítással bele lehet dolgozni az airsoft alkatrészeket a hírhedt fegyverbe, így technikai akadálya nincsen, hogy az igazán megszállott játékosok lecserélhessék replikáikat az éles fegyverből átalakított puskákra.

Nem csak magát a fegyvert alakítanák át, szerepelnek a terméklistán majd a tárak is, illetve különböző belső alkatrészek. Egyéb kiegészítők, mint a mellények, egyenruhák gyártását nem tervezik, mert ezen a téren hatalmas konkurenciával kellene megvívniuk.

Hol a határ játék és valóság között?

Az egyik ok, amiért az AK-47-es gépkarabélyra esett a választás, hogy ezeket a fegyvereket a hidegháború alatt tömegével gyártották. Mára azonban elavultak, korszerűtlenek, ezért a legtöbbet megsemmisítik, vagy pedig a harmadik világbeli országokban adják el olcsón, ahol többek között gyerekkatonák kezébe kerülnek. „Azt szeretnénk elérni, hogy ezek a fegyverek hatástalanítva és átalakítva inkább az airsoft játékosok hasznára válljanak” – mondja Hegedűs.

Az alapanyag beszerzése véleménye szerint nem okozna problémát, hiszen többek között a magyar honvédség fegyverraktáraiban is szép számmal porosodnak az egykor népszerű puskák, legalábbis amennyire erről néhány riportból és újságcikkből tudni lehet, mert a pontos adatok nem nyilvánosak. Jogi szempontból a termék gyártása nem vet fel különösebb akadályokat, a hatástalanított fegyverek szabadon forgalmazhatóak. „Mivel a jogszabály szerint az airsoft fegyver légfegyvernek minősül ezért a megyei rendőrkapitányságtól kell engedély a gyártáshoz, a típusengedélyt pedig a Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft. adja.”

Pszichológiai szempontból már sokkal árnyaltabb a helyzet. "Ez egy hívó inger" - magyarázza a hvg.hu-nak Dr. Bereczky László a fegyverrel kapcsolatos pszichológia vizsgálatokat végző Alpha Consult Kft. orvosa. "A hasonlóság nem azonosság. Azonban minél hasonlatosabb az eszköz az imitálni próbált fegyverhez, annál inkább föléleszti az emberben azokat az asszociációkat, amelyek az agressziót felkeltik. Ez a hívó inger hasonlatos a sebességmámorhoz, bár erre nincsen kifejezés, de hívjuk mondjuk agresszívmámornak, ami egyfajta homályállapot. De ugyanezzel találkozunk annál, aki nem bírja megállni, hogy ne állandóan a mobilját nyomkodja. Mindemellett azt is fontos megemlíteni, hogy sok páciensem, sportlövészek is úgy nyilatkoznak, hogy a hobbijuk kikapcsolja őket, ezáltal feszültséget vezetnek le. Tehát a feszültségoldás is lehet egyfajta melléktermék, csak ahogy ennek ellenkezője, az agresszívmámor" – összegzi Dr. Bereczky, aki szerint a nem reguláris, vagyis nem katonai környezetben véleménye szerint játékból sem jó ötlet fegyvert adni az emberek kezébe.

Pécsen startolt az elképzelés

Az ötlet a pécsi egyetemen rendezett 5let outlet versenyen kapott lendületet, amit a Simonyi BEDC (Business and Economic Center) rendezett. A verseny egy inkubációs programhoz volt hasonló, ahol 14 héten át dolgoztak a projekteken. Itt állt össze a Cratus névre hallgató projektet kidolgozó csapat is, ami az Hegedűsből, az ötletgazdából, 3 fejlesztőből és 1 mentorból áll. A 14. hét végén rendezett pitch versenyen végül a Cratus kapta az innovációs díjat.


A projekt jelenleg ott tart, hogy elkészültek a tervrajzok, a megvalósíthatósági tanulmány és az üzleti terv is. A prototípus még várat magára, mert elkészítése igen költséges, szükség van a megfelelő szakemberekre, gépekre, amihez a forrást még nem tudták megteremteni. „Az átalakítás költsége függ attól, hogy mekkora kapacitással tudunk dolgozni illetve, hogy az éles fegyvereket mennyiért tudjuk beszerezni” – mondja az ötletgazda. Az már most biztos, hogy a késztermék nem lesz olcsó, felsőbb kategóriába pozicionálják. Hegedűs állítása szerint jelenleg is vannak olyan airsoft fegyverek a piacon, amelyek értéke meghaladja az 1000 eurót is, saját terméküket is ebbe az árkategóriába sorolja.

Megkérdeztük a vásárlói szokásokról egy budapesti airsoft üzlet, az Airsoftgun alkalmazottját, aki szerint csak külföldön van kereslet az ilyen árkategóriájú fegyverekre. „Itthon eladhatatlan lenne, nálunk általában 50-100 ezer forint között költenek a vásárlók, éppen ezért nincs is ilyen árban termékünk, a legdrágább fegyver 130 ezer forintba kerül, ebből évente átlagosan egy darabot vesznek” – mondta kérdésünkre Király Sándor, az üzlet alkalmazottja.

„Tisztában vagyunk vele, hogy ezt az összeget csak kevesen tudják megfizetni, de az airsoft egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte, és akiket elkap a gépszíj azok hatalmas összegeket hajlandóak költeni hobbijukra” – mondja Hegedűs, aki már több kockázati tőkéssel, és befektetővel tárgyalt a projektről, azonban eddig még nem sikerült senkivel megegyeznie. Ezt annak tudja be, hogy szerinte az airsoft egy sajátos piac, amit kevesen ismernek, márpedig az emberek nem szívesen fektetnek olyasmibe, amit nem ismernek.

Hegedűsnek a kereslet felől mindesetre nincsenek kételyei, tapasztalata szerint az airsoft játékosoknak van egy szűk rétege, akik számára fontos a minél élethűbb felszerelés és áldozni is hajlandóak rá. „Sokan rengeteg pénzt költenek arra, hogy beszerezzék azokat a kiegészítőket – mellények, egyenruha, felszerelés – amelyet a hadsereg is használ. Ez az airsoft játékosok kb 3-4 százaléka. A primer kutatásunk, és a tapasztalataim alapján ezek a játékosok hajlandóak nagyobb összeget is fizetni ezekért. Mivel az elsődleges termékünk az AK-47, főleg a keleti országok játékosai között számítunk nagy keresletre, de nyugaton is nagy népszerűségnek örvend. A keleti piacon a Baltikum és a Skandináv országokat célozzuk; Európa legnagyobb airsoft eseményét Svédországban tartják, ahova több száz játékos érkezik Európából is” – mondja Hegedűs.

Kéne bele egy kis kezdőtőkét lapátolni

A projekt meglehetősen tőkeigényes, az átalakításhoz drága CNC-eszterga-, és marógépekre van szükség, plusz a megfelelő szakemberekre, akinek a munkáját meg kell fizetni. A gyártáshoz elsősorban fegyvermesterekre és gépészmérnökökre van szükség, ezeket a szakembereket a törvényi szabályozás is megköveteli. Egyes részfeladatokat csak a megfelelő szakember végezheti el, akinek rendelkeznie kell a szükséges végzettséggel.

A pénzügyi terv alapján 20 millió forintból lehetne berendezni a gyártósort, ehhez jön még az alapanyagok beszerzésének költsége, a bérköltségek, illetve egyéb költségek is felmerülnek. „A becsléseink alapján ha az első évben 3 ezer airsoft fegyvert és 15 ezer átalakított tárat tudnánk értékesíteni, akkor a második év végére már nyereséges lehetne a cég működése” – számol be a tervekről az alapító. Jelenleg többen is dolgoznak a projekten, mindenki a saját vállalkozása mellett.

A hazai piac aligha tartja el

Az airsoft játékosok magyarországi számát pontosan elég nehéz meghatározni, csak becsülni lehet. A softaor.hu oldalon – ami a témával foglalkozó legnagyobb fórum Magyarországon – körülbelül 10 000 regisztrált felhasználó van. A valós szám ennél több, ugyanis sokan nem regisztrálnak ezen a fórumon. Világviszonylatban még nehezebb meghatározni az airsoft játékosok számát. Távol-Keleten – ahonnan a tevékenység származik – nyilván sokkal többen játszanak, mint nyugaton, Magyarországon is csak az elmúlt pár évben kezdett nagy tömegeket elérni a sportág.

A nemzetközi The Center for Airsoft Statistics and Player Relations 2013 jelentése szerint, ami harminc ország 7500 regisztrált játékosától kapott válaszok alapján készült, egy átlag játékos évi 4 ezer dollárt költ hobbijára, ami az éves fizetésének több mint 10 százalékát teszi ki, és évente 12 játékon vesz részt. A legnépszerűbb fegyver az M4-es, amit az AK-47 követ. Az USA-ban az airsoft évi 74 milló dolláros piac, ami évente 4-5%-kal nő. Európában ez a szám valamivel kisebb, a növekedés üteme azonban azonos.

A tervvel megkeresték a Magyar Honvédséget is, ahol kiképzésekre tudnák használni a Cratus termékét, a piacon kapható airsoft fegyverek minősége ugyanis nem teszi lehetővé, hogy kibírják a nagyobb megterheléseket, mint amilyenre a hadseregnek szüksége van. „Mivel a mi termékünk az éles fegyverből van átalakítva, ezért nem jelent gondot a nagyobb igénybevétel” – mondja Hegedűs, aki ez ügyben egyelőre nem szeretne nyilatkozni, mert még folyamatban vannak a tárgyalások.

Az alábbi videó jól mutatja az airsoftos közösség elhivatottságát, illetve az általuk szervezett "játékok" nagy kaliberét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!