szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világgazdasági növekedés 2009 végén fog újra megindulni, de a pénzügyi világban az "újabb katasztrófák kockázata" továbbra is fennáll - véli Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a Le Parisien című párizsi napilapban pénteken megjelent interjúban.

Arra a kérdésre, nem naivitás-e azt gondolni, hogy az állam által megmentett bankok folytatják majd a hitelezést a vállalatoknak és a lakosságnak, az IMF-vezér úgy vélte, "teljesen valós" annak a kockázata, hogy a hitelezés nem indul újra, ezért szerinte "legitim" lenne kötelezni a bankokat a hitelfolyósításra.

A bankmentő csomagok célja az volt, hogy újra meginduljon a hitelezés, arra viszont nincsen garancia, hogy "a bankárok ismét a munkájukat akarják végezni" - hangsúlyozta Strauss-Kahn. Szerinte mostanáig bárkinek folyósítottak hitelt anélkül, hogy felmérték volna a kockázatokat, azóta viszont annyira "begyulladtak", hogy senkinek nem kölcsönöznek.

Az IMF vezetője szerint az általa irányított pénzintézetnek nem az a feladata, hogy megmentse a kapitalizmust és hogy beavatkozzon a tőzsdéken, hanem az, hogy a pénzügyi stabilitást biztosítsa. Ezért forrásaival a destabilizált államokat segíti, azért, hogy azok túl tudjanak jutni a nehéz pillanaton - emelte ki Strauss-Kahn.

Ami a politikusokat illeti, a volt francia pénzügyminiszter szerint 2008 első felében nagy részük nem mérte fel a válság mértékét és nem úgy reagált, ahogy kellett volna. Strauss-Kahn arra emlékeztetett, hogy az IMF-nek a növekedésre vonatkozó előrejelzései már az év elején pesszimisták voltak, de hónapokat kellett arra várni, hogy az állam- és kormányfők elfogadják, hogy "komoly a helyzet". De egy-két hónapja mindenkiben tudatosodott a válság mérete, és az IMF-vezér szerint pont ezért a washingtoni G20 értekezlet jobban sikerült, mint általában az ilyen jellegű találkozók, amelyek nem túl produktívak: "határozott döntések születtek, még akkor is, ha ezek megvalósítását még most kell kidolgozni" - tette hozzá Strauss-Kahn.

Véleménye szerint a jelenlegi válság egyértelműen "a kapitalizmus válsága", de ez nem jelenti a piacgazdaság összeomlását, még akkor sem, ha a "korlátlan liberalizmus, a mindenki önmagáért és a mindenható önszabályozás elvében rés keletkezett".

Strauss-Kahn "szívesen újragondolná" a kapitalista rendszert, de szerinte nincs, ami azt felváltsa, mert a "kommunista modell bukása óta senki nem javasolt semmilyen alternatív megoldást". A piacgazdaság viszont számos korrekcióra szorul, mert ha jobban szervezett, szolidárisabb társadalmat szeretnénk, amely nemcsak a napi problémákkal, hanem a jövő generációival is törődik, akkor a működés egészén nagyon sokat kell változtatni - véli az IMF vezetője, aki szerint ez az első olyan világválság, amely a globalizmus miatt mindenkit érint, de valószínűleg nem ez az utolsó.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az IMF 518 millió dolláros kölcsönt ad Szerbiának

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 518 millió dolláros készenléti hitelt nyújt Szerbiának, hogy leküzdje a globális pénzügyi válság hatásait - jelentette be helyi idő szerint hétfőn Washingtonban Dominique Strauss-Kahn IMF-főigazgató.

MTI Gazdaság

FT: Japán 100 milliárd dollárt kölcsönöz az IMF-nek

Japán 100 milliárd dollárig terjedő hitelkeretet bocsát a Nemzetközi Valutaalap (IMF) rendelkezésére saját tartalékaiból, a globális pénzügyi válsággal küszködő feltörekvő gazdaságok megsegítésére, írta japán kormányilletékesekre hivatkozva a pénteki Financial Times.

MTI Gazdaság

Oroszország 1 milliárd dollárt ad az IMF-nek

Oroszország a gazdaság élénkítése céljából gyorsítja az adókönnyítés ütemét, többlet összegeket juttat a hadiiparnak, és hozzájárul a pénzügyi válság miatt nehéz helyzetbe került országok megsegítésére szánt IMF-csomagok finanszírozásához, jelentette be csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Strauss-Kahn: több pénzre van szüksége az IMF-nek

Több pénzre lesz szüksége a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a segítségre szoruló országok számának várható növekedése miatt, mondta hétfőn Londonban a szervezet vezérigazgatója, aki alig burkolt formában gazdaságélénkítő célú kamatcsökkentésre szólította fel az euróövezetet.

hvg.hu Gazdaság

Simor: az idő ketyeg, a számla meg nő

A külföldi források elapadtak, nincs bizalom a gazdasági szereplők között, a hitelek jelentősen megdrágultak. A Napi Gazdaság által szervezett "Felszínen maradni - élet a pénzügyi válság után" című konferencián többek között Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök és Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke a magyarországi kilátásokról, a jövőbeli intézkedésekről és szükséges lépésekről beszélt.

hvg.hu Gazdaság

Ha így megy tovább, a válság minden pénzünket elviheti

A pénzügyi- gazdasági válság valódi mélységeiről a napi eseményeket taglaló híradások alapján csak felületes elképzeléseink lehetnek. Egy minap tartott pénzügyi fórumon a szakemberek is csak latolgatni tudták a dráma lehetséges fejlődési irányait, és kifejezetten ijesztőnek ható következményeit. A krízis fenyegető örvénye egyelőre minden részletet elfed, csak a bizonytalanság a biztos.

MTI Itthon

A Fidesz parlamenti felhatalmazáshoz kötné az IMF-hitel felhasználását

A Fidesz az Országgyűlés előzetes felhatalmazásához kötné a Nemzetközi Valutalap (IMF), az Európai Közösség és a Világbank által Magyarországnak nyújtott hitel felhasználását - erről Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke adott be kapcsolódó módosító indítványt a jövő évi költségvetést megalapozó törvényekhez.