szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti hitelfelülvizsgálati egyeztetések megszakadása a The Wall Street Journal hétfői elemzése szerint azzal a kockázattal jár, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában, és megkezdhetik a kivonulást az országból.

Úgy tűnik, az új magyar kormány eltökélte, hogy az árral szemben úszik. A múlt hónapban nagy felzúdulást keltett az az átgondolatlan nyilatkozat, amely az ország helyzetét Görögországéhoz hasonlította, most pedig a kormány lehetővé tette, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz és az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok megromoljanak.

Magyarország talán joggal kér nagyobb rugalmasságot a költségvetési hiánnyal kapcsolatos politikájában, de rossz utat választ ehhez - érvelt a befolyásos üzleti napilap. Az újság szerint a magyar kormány törekvése nem alaptalan, hiszen az ország negyedik éve költségvetési kiadáscsökkentő politikát folytat. A tavalyi deficit a GDP 3,9 százaléka volt, ami nagy eredmény, tekintve, hogy a GDP 6,3 százalékkal zsugorodott. A GDP 80 százalékára rúgó nagy adósságteher viszont sérülékennyé teszi az országot a befektetői hangulat ingadozásaira.

A The Wall Street Journal megállapította: Magyarország nincs közvetlen nyomás alatt, a Nomura befektetői csoport értékelése szerint novemberig fedezni tudja pénzügyi kötelezettségeit. Budapest azonban nem biztos, hogy újra akarja kezdeni a tárgyalásokat az IMF-fel az októberi önkormányzati választások előtt.

Az újság hangsúlyozta: a nemzetközi szervezetek támogatása nélkül azok a külföldi bankok is nyugtalanná fognak válni, amelyek az IMF-támogatás fényében beleegyeztek Magyarország segítésébe. A kormánynak végül lehet, hogy majd át kell gondolnia politikáját, de ha az IMF és az EU támogatását az ország elveszti, már nehezebb visszanyerni.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Monetáris Tanács: sajnálatos, hogy nem született megállapodás az IMF-fel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa sajnálattal vette tudomásul, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hitelmegállapodás felülvizsgálatának lezárását elhalasztották, ugyanakkor megnyugtatónak értékeli, hogy a kormány kinyilvánította elkötelezettségét a költségvetési konszolidáció folytatása mellett - olvasható a testület hétfői, kamatdöntő ülésének indoklásában.

MTI Gazdaság

Moody's: az IMF-tárgyalások megszakadása rossz hír

A Moody's nemzetközi hitelminősítő szerint rossz hír, hogy megszakadtak a Magyarország és a nemzetközi hitelezők közötti egyeztetések a hitelcsomag felülvizsgálatakor - írta a Bloomberg Businessweek című hetilap online kiadásában hétfőn.

MTI Gazdaság

WSJ: Csányi Sándor szerint a bankadóra szükség van

Csányi Sándor, az OTP - a legnagyobb közép-kelet-európai független hitelező - elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott hétfőn a The Wall Street Journal című amerikai üzleti lapnak, hogy az új bankadó rontani fog az OTP eredményén, de a magyar kormánynak szüksége van rá, hogy teljesíthesse a 2010-es költségvetési hiánycélt.

MTI Gazdaság

OTP-elemző: ingadozó árfolyamok és kamatok várhatók

Az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalások megszakadása kedvezőtlen hatással van az eszközárakra, és a nemzetközi környezet változásai fokozottan jelenhetnek meg mind az árfolyamban, mind a kamatokban - mondta Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője az MTI-nek.